Voetbalrondje buitenland

Italiaans voetbal in de ban van ‘plusvalenza’

Het bestuur van Juventus (met tweede van links president Agnelli) en uiterst rechts vicevoorzitter Nedved) wordt verdacht van fraude. Beeld AFP
Het bestuur van Juventus (met tweede van links president Agnelli) en uiterst rechts vicevoorzitter Nedved) wordt verdacht van fraude.Beeld AFP

Juventus heeft vijftien punten aftrek gekregen in de Serie A. De club zou voor 115 miljoen euro hebben gefraudeerd.

Jan-Cees Butter

Italië is in de ban van een nieuw voetbalschandaal: plusvalenza, ofwel het structureel overwaarderen van voetballers. Juventus kreeg dit weekend vijftien punten aftrek, waardoor het van de derde plaats naar de middenmoot afzakt in de Serie A. De club zei in beroep te gaan tegen de straf.

De vraag is: wat is er precies gebeurd? Hoewel de Italiaanse voetbalrechter heeft aangekondigd de exacte motivatie binnen tien dagen naar buiten te brengen, wijzen veel Italiaanse media op het jarenlange creatief boekhouden bij Juventus. Voetballers zouden structureel zijn overgewaardeerd om de balans recht te trekken en meer geld te kunnen lenen bij banken. “Misschien zijn we wel iets te ver gegaan”, zou de toenmalige president Andrea Agnelli hebben gezegd tegen clubeigenaar John Elkann in een afgetapt telefoongesprek.

Zwart uitbetalen

Maar er is meer. Juventus zou spelers ook zwart hebben betaald tijdens de eerste maanden van de coronacrisis, terwijl de club naar buiten bracht dat alle spelers vier maanden salaris hadden ingeleverd, inclusief grootverdiener Cristiano Ronaldo. In totaal zou er voor zo’n 115 miljoen euro aan fraude zijn gepleegd rond transfersommen en salarissen bij Juventus. Ook bij ruildeals zouden waardes kunstmatig zijn opgehoogd.

De verhalen over creatief boekhouden bij Juventus zijn niet nieuw. In de zomer van 2020, net na het uitbreken van de coronacrisis, haalde de Oude Dame al een truc uit om te voldoen aan de Financial Fair Play-regels van de Uefa. Het verkocht de Bosniër Pjanic voor zestig miljoen euro aan FC Barcelona, terwijl de Braziliaan Arthur voor 72 miljoen euro de omgekeerde weg bewandelde. Een deal puur voor de boeken, zodat Juventus genoeg inkomsten kon overleggen.

Nieuwe zwarte bladzijde

Toenmalig technisch directeur Fabio Paratici, inmiddels werkzaam bij Tottenham Hotspur, kreeg vrijdagavond een schorsing van tweeënhalf jaar opgelegd, terwijl Agnelli twee jaar lang geen functie mag uitoefenen in het voetbal. Oud-speler en voormalig vicevoorzitter Nedved kreeg een schorsing van acht maanden opgelegd. Juventus, dat zondagavond laat nog in actie kwam tegen Atalanta Bergamo, zei de precieze motivatie af te wachten.

Wordt vervolgd. Feit is dat het Italiaanse voetbal na Calciopoli uit 2006, waarbij clubbestuurders werden veroordeeld wegens het omkopen van scheidsrechters, een nieuwe zwarte bladzijde kent.

Wilt u iets delen met Trouw?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden