ReceptJoke Boon
Op-het nippertje-daslooksoep
Culinair schrijver Joke Boon heeft sinds haar vierde anosmie (geen reukvermogen) én een grote liefde voor koken, kleurrijk eten en peulvruchten.
Ooit ging ik op wintersport met een jongerenreis. Naast skiën werd er van alles georganiseerd, zoals rodelen en langlaufen, waarvan de tijden werden bijgehouden. Zo kwam het hele seizoen met naam én langlauftijd in kaart. Dat gelanglauf in de loipe vond ik een beetje lastig, of onder ons: niet te doen. Ik viel vooral en kwam steeds verder achterop bij de groep. Toen ik dan eindelijk in de stube aankwam, zat de pret er door de glühwein bij de anderen al flink in. Er werd geklapt: zo langzaam als ik was er nog nóóit iemand geweest, niet alleen dit jaar maar ook tijdens voorgaande jaren.
Dat schoot door mijn hoofd toen ik me bedacht dat ik deze daslooksoep met u wilde delen. Ik ben wat laat. We bevinden ons nog nét in het daslookseizoen (dat dit jaar iets later leek te beginnen), dus daarom: grijp uw kans en maak deze soep.
Samen met mijn dochter en een tasje toog ik naar het plaatselijke bos in Amsterdam-Noord. Omdat daslook erg lijkt op het giftige lelietje-van-dalen moest mijn dochter voor me ruiken (ik heb geen reukvermogen). Daslook geurt naar knoflook en dankt daar zijn bijnaam ‘wilde knoflook’ aan. Ik wist van voorgaande jaren waar daslook in ons plaatselijke bos stond, dus zelfverzekerd liet ik haar ruiken. Ja dat rook écht naar knoflook. We plukten de mooiste bladeren en deden ze in ons tasje. Vier, vijf grote handen vol. Thuis waste ik de blaadjes in water waarin ik een theelepel baksoda had opgelost. Een wondermiddel dat u ook kunt gebruiken om groenten of fruit te reinigen.
Met wat er in huis was sloeg ik aan het koken. Ik hield het simpel. De soep was verrassend lekker en de kokosmelk maakte het romig en nog lekkerder. Daarom, nu het nog nét kan, deel ik dit recept. Een alternatief voor later in het jaar is rucola met een handje spinazie.
Ingrediënten voor 4-6 personen
• 2 el zonnebloemolie
• 1 ui, gesnipperd
• 2 aardappelen geschild en in blokjes
• 150 g bloemkool in roosjes
• 1 liter groentebouillon, zelfgemaakt of van blokjes
• 4-5 flinke handenvol daslook, gewassen
• 1 tl sojasaus
• versgemalen peper
• 150 ml kokosmelk
• zout naar smaak
Bereiding
Verhit de olie in een soeppan. Fruit de ui 3-5 minuten zachtjes aan. Voeg de aardappel en bloemkool toe, schep om en voeg de bouillon toe. Hou een pluk daslook apart, snij de rest van de blaadjes grof. Doe die in de pan en kook mee. Kook 20 minuten, voeg de kokosmelk toe, pureer de soep met de staafmixer.
Hak de achtergehouden daslook blaadjes fijn, zoals u met kruiden zou doen. Voeg de met de sojasaus en wat peper toe aan de soep. Proef en maak zo nodig op smaak met zout.
Janine en Annemieke Jansen, Joke Boon, Judith Cyrus, Charlotte Kleyn en Bas Robben vertellen in deze rubriek verhalen achter het eten, compleet met recept.