ReceptJoke Boon
Hachee van tempé
Culinair schrijver Joke Boon heeft sinds haar vierde anosmie (geen reukvermogen) én een grote liefde voor koken, kleurrijk eten en peulvruchten.
Vorige week, bij het recept voor rodekool vertelde ik u al over de heerlijke combinatie daarvan met hachee. Als ik hachee eet dan denk ik vaak: dit moet ik veel vaker maken.
Hachee komt van het Franse woord ‘hacher’, dat hakken betekent. Hachees komen al voor in beschrijvingen van middeleeuwse buffetten, hoewel bereidingswijzen en de exacte ingrediënten daarin meestal niet naar voren komen. Het gerecht ontstond waarschijnlijk doordat resten van braadvlees opnieuw werden gebruikt, met de groenten die op dat moment beschikbaar waren.
Hachee is zo’n typisch gerecht waarvan veel mensen een beproefd familierecept hebben. Hoewel hachee klassiek mét vlees gemaakt wordt, heeft u geen vlees nodig om dezelfde lekkere, knusse smaak en sfeer op te roepen. Met eiwitrijke tempé, uien en kruiden maakt u een heerlijke hachee die verwarmt.
Laat het u smaken!
Ingrediënten voor 4 personen
• 300 g tempé
• olie om in te bakken
• 2 flinke rode uien, gesnipperd
• 2 flinke gele uien, gesnipperd
• 1½ tl bloem
• 2 laurierblad
• 1 el azijn
• 2 el ketjap
• 1 plak ontbijtkoek, verkruimeld
• zout, peper
Bereiding
Snij de tempé in blokjes en bestrooi met peper en zout. Verhit 3 eetlepels olie in een diepe hapjes- of braadpan, bak de tempé rondom bruin. Leg vanuit de pan op een bord of schaal en zet even apart.
Voeg nog 2 eetlepels olie toe aan de pan en bak de uien al omscheppend bruin en gaar in 15 minuten. Strooi de bloem erover en bak even mee. Voeg nu al roerend 150 ml water toe zodat er een licht gebonden saus ontstaat. Voeg de tempé, laurierblaadjes, azijn, ketjap en de ontbijtkoek toe en laat 10 minuten zachtjes sudderen. Voeg zonodig extra water toe. Langer sudderen is geen probleem. Breng op smaak met zout en peper. U kunt de hachee prima invriezen.
Lekker met kruimig gekookte aardappels en de rodekool met stukjes appel van vorige week.
Janine en Annemieke Jansen, Joke Boon, Judith Cyrus, Charlotte Kleyn en Bas Robben vertellen in deze rubriek verhalen achter het eten, compleet met recept.