ReceptCharlotte Kleyn
Bloemkool met tomaat, kappertjes en ansjovis
Culinair historica Charlotte Kleyn onderzoekt de verhalen achter ons eten en werkt ze graag uit in haar keuken.
Eten, koken, op zoek naar de beste restaurants en eettentjes, verhalen over eten vinden, de geschiedenis van ingrediënten uitzoeken: ik kan er geen genoeg van krijgen en heb er zelfs mijn werk van kunnen maken. Maar mijn ándere liefde? Dat is muziek: zowel zelf zingen als luisteren naar de beste muzikanten en de mooiste stukken.
Ik heb die twee dingen altijd al willen combineren, en afgelopen december was het zover. Ik toog naar Hilversum om bij NPO Klassiek zes keer te vertellen over opera en eten, en schreef er muzikale kerstrecepten bij. Van Romeinse pasta cacio e pepe uit Tosca van Puccini tot gekookte eitjes met mayonaise uit de Driestuiversopera van Kurt Weill en Bertolt Brecht.
Ook nam ik een van mijn favoriete kookboeken mee: The Bel Canto Opera uit 1964 – ik schreef er hier al eerder over. Het staat vol eetanekdotes over en recepten van de grootste operasterren uit die tijd. Auteur was de New Yorkse radiomaker Peter Gravina, die door zijn operaprogramma bevriend was met vele zangers, voor wie hij regelmatig kookte. De Italiaanse bas en acteur Salvatore Baccaloni (1900-1969) staat maar liefst drie keer in het boek, want hij was, zo vertelde hij Gravina, een grote smulpaap. Dat bevestigt zijn pagina op Wikipedia: hij woog aan het einde van zijn leven ruim 130 kilo.
Baccaloni was getrouwd met een Bulgaarse en kende zo die keuken ook goed. Gravina kreeg zijn recepten voor Bulgaarse spinaziesoep met tomaat, ei en yoghurt en voor Bulgaars gesmoord rundvlees met tomaat, laurier en nootmuskaat. Maar in het boek staat ook Baccaloni’s recept voor Siciliaanse bloemkool, met tomaat, kappertjes en ansjovis. Geen fantasierecept van deze in Rome geboren zanger, want als ik nu online zoek kom ik vergelijkbare recepten tegen. Zeer lekker als bijgerecht, of meng door pasta of rijst en serveer als maaltijd, misschien met een frisse salade ernaast.
Ingrediënten voor 4 personen
• 1 grote bloemkool
• 2 eetlepels olijfolie
• 4 ansjovisfilets (vega? laat weg en gebruik wat zout)
• 3 eetlepels tomatenpuree
• 3 eetlepels kappertjes
Bereiding
Breng een grote pan gezouten water aan de kook. Verdeel de bloemkool in roosjes en kook beetgaar. Laat goed uitlekken.
Verwarm de olijfolie in een grote koekenpan en bak de ansjovisfilets tot ze uit elkaar vallen. Voeg de tomatenpuree toe en bak even mee. Doe de bloemkool in de pan en schep goed om. Bak 5 minuten op middelhoog vuur, al omscheppend. Warm de kappertjes even mee en serveer.
U kunt er ook een gratin van maken, door alles na het bakken in een ovenschaal te doen, te bestrooien met paneermeel of stukjes oud brood met daarover een straal olijfolie, en even onder de grill te zetten tot het paneermeel/brood knapperig is.
Janine en Annemieke Jansen, Joke Boon, Judith Cyrus, Charlotte Kleyn en Bas Robben vertellen in deze rubriek verhalen achter het eten, compleet met recept.