Racisme en haatreacties laten altijd hun sporen naOpinie Journalist Seada Nourhussen heeft besloten te stoppen met haar column in deze krant vanwege de negatieve reacties. Ze wil haar motieven hier verder niet toelichten. Trouw vroeg zwarte vrouwelijke opiniemakers en de redactie om een reactie.
Het zwartepietdebat woedt voort, of de blokkeerfriezen straf krijgen of nietSamenleving Krijgen 34 Friezen straf voor hun snelwegblokkade tegen het zwartepietprotest? En wat betekent de rechtszaak voor de hoogoplopende strijd om de kleur van Piet?
Knielende mensenrechtenactivist Kaepernick is het gezicht van Nike-campagneSamenleving Hij was een van de bekendste actievoerders tegen excessief politiegeweld in Amerika, president Donald Trump ging fel tegen hem tekeer, maar sportmerk Nike maakt American-footballspeler Colin Kaepernick nu het gezicht van een nieuwe campagne. Een gewaagde zet.
Nederlanders oprotten, lees ik op de spandoekenSamenleving Als kleuter was ik een racist. Er liepen weliswaar nog niet zoveel verschillende rassen in mijn wereld rond als tegenwoordig maar ik wist ook in de witte wereld waarin ik opgroeide allerlei verschillen op te merken en onderscheid te maken.
PVV blundert en trekt 'foute' lijsttrekker in Rotterdam na één dag terug Al na één dag stuurt de PVV de Rotterdamse lijsttrekker Géza Hegedüs weg. Hij zou banden hebben met extreem-rechts.
Wit privilege schaadt rechtvaardig debatOpinie Lulu Helder verbaast zich over het feit dat ze een 'zwarte antropologe' wordt genoemd, terwijl haar collega die wit is niet als zodanig wordt aangesproken. Een typisch voorbeeld van wit privilege, stelt de antropologe.
Gloria, geniet van de witte woede en de afgunstOpinie Beste Gloria Wekker, Het was te voorspellen: de witte woede die deze week losbarstte toen u de Joke Smit-prijs kreeg toegekend voor uw langdurige strijd voor de verbetering van de positie van zwarte vrouwen in Nederland.
Zwart Brazilië laat zich horen: 'Als we macht zoeken, mag dat niet'Democratie Politiek is in Brazilië een witte aangelegenheid. Het Favela Front probeert daar verandering in te brengen. Een interview met oprichter Celso Athayde. [...]
Philomena Essed: 'Mijn drijfveren zijn niet persoonlijk'Samenleving In een expositie in De Nieuwe Kerk in Amsterdam staan Mandela, Gandhi en King centraal. Maar wie zijn de wereldverbeteraars van nu? In een serie spreekt Trouw met drie van hen. [...]
De donkere zijde van gelijke kansenSamenleving Positieve discriminatie bracht meer goeds dan we beseffen. Maar het tastte de positie van arbeiders aan, zegt James Heartfield.
'De discussie over Zwarte Piet speelt niet alleen in de Randstad'Samenleving De demonstratie van anti-Zwarte-Pietactivisten in Dokkum is vanmiddag relatief rustig verlopen. Ook voorstanders van Zwarte Piet hadden zich in de stad verzameld. "Die buitenlanders snappen het niet."
We vragen ons nooit af wat racisme eigenlijk kostOpinie Pure vreugde. Ben ik ooit eerder, in de acht jaar dat ik Afrika-redacteur ben, op het continent geweest om pure vreugde op te tekenen?
Met Zwarte Piet glijdt ook extreem-rechts de huiskamer inSamenleving Extreem-rechtse groepen bemoeien zich steeds nadrukkelijker met de Zwarte Piet-discussie die op scholen en in huiskamers woedt. Daarmee staan ze niet langer aan de rand, maar middenin het publieke debat.
'Malinchismo' is een vorm van racisme: hoe witter en blonder, hoe mooier Soms, als ik in een lange rij voor de kassa in een supermarkt sta, blader ik wel eens door de Mexicaanse roddelbladen ¡Hola! en Caras. Steeds betrap ik me erop dat ik eigenlijk maar bar weinig van de Mexicaanse showbusiness weet.
'De Europeanen maakten van de slavernij een industrie'Samenleving Welkom in het Letter&Geest slavernijmuseum. Amsterdam wil een nationaal museum slavernijverleden. Letter&Geest, de weekendbijlage van Trouw, vraagt specialisten: welk verhaal zou u daar vertellen en welke objecten móeten we zien? [...]
'Denk maar niet dat de verhouding tussen blank en zwart genormaliseerd is'Samenleving Het slavernijmuseum in Liverpool is een plek voor debat over de verhoudingen tussen de bevolkingsgroepen. Directeur Richard Benjamin vindt dat zo’n museum in Nederland geopend moet worden door de premier.
Ons slavernijdebat moet over onze verantwoordelijkheid gaan, niet over die van de ArabierenSamenleving Een verstripte versie van ‘De Negerhut van Oom Tom’, dat was geloof ik de eerste keer dat ik iets vernam over de ellende van de slavernij.
Wat moet er in het Nederlandse slavernijmuseum staan? Welkom in het Letter&Geest slavernijmuseum. Amsterdam wil een nationaal museum slavernijverleden. Letter&Geest, de weekendbijlage van Trouw, vraagt specialisten: welk verhaal zou u daar vertellen en welke objecten móeten we zien?
Praten over racisme met lotgenoten kan een grote troost zijnSamenleving Hoe weet je wat racisme doet? Door het mensen zelf te vragen, zegt sociologe Michèle Lamont. Vandaag begint de winnares van de Erasmusprijs aan een tiendaagse tour door Nederland.
Het zwarte perspectief moet dominant zijn bij Nederlands slavernijmuseumOpinie Een slavernij-museum is een stap vooruit, aldus student bestuurskunde Aicha Hamdi, maar toon dan wel de zwarte ervaring.
Diversiteitsbeleid is een hol modewoord om subsidiepotten open te brekenOpinie Dagelijks krijg ik e-mailtjes met verzoeken om zitting te nemen in een panel, een debat te leiden of een lezing te geven. Ik zou er mijn baan van kunnen maken.
Moeder houdt kinderen thuis bij sinterklaasfeest met Zwarte PietenSamenleving Scholen bepalen zelf welke kleur hun pieten hebben. In de Zaanstreek zijn de meesten nog zwart, tot ongenoegen van een moeder. Maar volgens het bestuur is er helemaal geen lastige pieten-discussie.
Poolse 'patriotten' op de been voor wit Europa 60.000 demonstranten liepen zaterdag door Warschau. Extreem-rechts voelt zich er steeds vrijer.
Zwarte Piet verdeelt stad en ommelandSamenleving In de steden verandert Zwarte Piet van aanzien, elders in Nederland niet. Of nóg niet?
Afrikaanse vrouwen: Nivea, haal racistische bleekreclame weg Weer is een cosmeticamerk verwikkeld in een discussie rond racisme. Na Dove mag nu Nivea diep door het stof.