Refoscholen: 'Ja, mazelen gaan rond. Maar geen paniek'

Het reformatorische mbo Hoornbeeck College in Amersfoort, om de hoek bij de lokale afdeling van het Van Lodenstein College. Beeld anp
Het reformatorische mbo Hoornbeeck College in Amersfoort, om de hoek bij de lokale afdeling van het Van Lodenstein College.Beeld anp

De mazelen gaan rond. En inderdaad, leerlingen die zich niet hebben laten vaccineren lopen risico. Toch vinden de reformatorische middelbare scholen Gomarus en Van Lodestein het veel te vroeg om de noodtoestand uit te roepen.

Robin de Wever

Scholengemeenschap Gomarus (Gorinchem)
'We hebben gisteren de hoofden al bij elkaar gestoken', vertelt algemeen directeur Chris Flikweert. Van de 1700 leerlingen op het Gomarus is naar schatting tien tot twintig procent niet ingeënt tegen de mazelen. Zij (of hun ouders) beschouwen vaccinatie als een interventie op Gods voorzienigheid.

Flikweert: 'Die groep is redelijk divers. Ze komen voor zover ik weet uit allerlei kerkverbanden, van de (zeer conservatieve, red.) Gereformeerde Gemeenten tot de (iets 'lichtere') Gereformeerde Bond. De keuze om je niet te laten vaccineren heeft weinig te maken met je kerkelijke achtergrond; hij is vooral persoonlijk.'

Hoewel mazelen vooral jonge kinderen treft, heeft het Gomarus toch maatregelen getroffen. De school trekt leerlingen vanuit de hele regio. Dat kan de kans op verspreiding vergroten. Ouders hebben inmiddels via de interne schoolsite een bericht gekregen waarin ze wordt aangeraden om hun kind thuis te houden als hij of zij mazelen heeft opgelopen. Flikweert: 'En we hebben al een tijdje contact met de GGD. Zoek daar niet te veel achter. We bevinden ons middenin het gebied waar volgens het RIVM een uitbraak is.'

'Op dit moment is het belangrijk dat ouders alert zijn en dat leraren de symptomen herkennen. Nee, we hebben nog geen leerlingen naar huis gestuurd. Wel zitten drie van onze leerlingen thuis met mazelen. Iedereen die zich ziek meldt, krijgt de vraag of mazelen de boosdoener is. Zo houden we er zicht op.'

Van paniek is absoluut geen sprake, bezweert Flikweert. 'Mazelen is een mild verlopende kinderziekte, met kans op complicaties. Het kan vervelend worden, maar zo ver is het nog lang niet. In de gezinnen die niet zijn ingeënt overheerst de rust.'

Van Lodenstein College (Amersfoort, Barneveld, Hoevelaken, Kesteren)
Of het oosten van Utrecht en het westen van Gelderland buiten de gevarenzone liggen? Beleidsmedewerker Wim Verweij durft er geen uitspraken over te doen. Het RIVM heeft de ziekte in ieder geval al in het midden van het land gesignaleerd. De vier filialen van het Van Lodenstein beslaan een groot gedeelte van het midden van het land, erkent Verweij.

Toch hebben de scholen nog geen ziekmeldingen ontvangen. 'Wel weten we dat een broertje of zusje van een van onze leerlingen de mazelen heeft. Die leerling komt gewoon naar school. Zo lang je de ziekte zelf niet hebt, hoef je wat ons betreft niet thuis te blijven. Voor drastische maatregelen zien we nu nog geen aanleiding. We hebben advies gevraagd aan een arts en hebben de managers van onze schoollocaties gevraagd om extra alert te zijn.'

Verweij gaat 'opschalen' als er een ziekmelding binnenkomt. 'Wat er dan gaat gebeuren? Dat hangt af van de situatie. U moet niet op de zaken vooruitlopen.' De directeur heeft niet de indruk 'dat het onze leerlingen heel erg bezighoudt'.

'Het is niet het gesprek van de dag, hoor. Wij stralen als school uit dat de Heer regeert en dat je als mens verantwoordelijk bent voor je eigen handelen. Inderdaad, over dat laatste denken sommige gezinnen anders.'

Wilt u iets delen met Trouw?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden