Update

Reacties exit Rabo: Boogerd geschokt, Millar kwaad

null Beeld epa
Beeld epa

Rabobank stopt per 31 december met de sponsoring van de professionele wielerploegen, zowel mannen als vrouwen. Dat maakte de bank vandaag bekend. Lees hier alle reacties op dit besluit.

Oud-Raborenner Michael Boogerd tegen de NOS: 'Ik schrok ervan toen ik het nieuws hoorde. Het is wel begrijpelijk, maar ik had het niet verwacht. Ik had gedacht dat er nog wel onderzoek zou komen en dat Rabobank een bepaalde houding zou aannemen. Maar ik was er toch niet van uitgegaan dat ze zouden stoppen. Ik ben best wel geschokt. Ik vind het verschrikkelijk voor de renners en het personeel. Het siert de bank dat ze de verplichtingen voor volgend jaar nakomen. Ik hoop dat de jongens frank en vrij kunnen rijden en dat er ander in de sport stapt.'

Merijn Zeeman, gecontracteerd als trainer door de Raboploeg voor komend seizoen: 'Het verlies van de Rabobank als sponsor is het resultaat van de zieke en hypocriete wielerwereld waar we in werken. Het wielrennen heeft een totale cultuuromslag nodig. Er is nog steeds te veel hypocrisie rond het wielrennen en bij de mensen die erbij betrokken zijn. Mensen die verantwoordelijk zijn voor de zwarte dagen zijn ook nog steeds welkom in wedstrijden en leiden ploegen. Rabobank staat juist voor een nieuwe toekomst en daarom heb ik voor deze ploeg gekozen. Ik geef mijn droom en deze nieuwe generatie niet op.'

Marcel Wintels, voorzitter van de nationale wielerbond KNWU, noemt het afhaken van Rabobank pijnlijk maar begrijpelijk. 'Met alweer zo'n ingrijpend gevolg is het van belang hoe de UCI gaat reageren. Ik pleit er in ieder geval voor dat er een onderzoek komt met gebruik van alle mogelijke rechtsmiddelen om schoon schip te maken in de internationale wielersport', zei Wintels, vrijdag aanwezig bij de persconferentie van Rabobank.

De Schotse renner David Millar van Garmin, oud-dopingzondaar: 'Lieve Rabobank, jullie waren onderdeel van het probleem. Hoe durven jullie nu weg te lopen van jullie jonge, schone renners, die deel zijn van de oplossing. Het maakt me ziek!'

Maurits Hendriks, chef de mission NOC*NSF: 'Dit is harde maar noodzakelijke stap in de zuivering van de wielersport. Natuurlijk moeten we oppassen dat dit niet ten koste gaat van de goeden. Sporters als Marianne Vos mogen geen slachtoffer worden. Goed dat Rabobank het benoemt. Ook KNWU en NOC*NSF zullen verantwoordelijkheid nemen.''

Adri van Houwelingen, vertrekkend ploegleider van Rabobank: 'Ikzelf had al eerder uitgemaakt dat ik er na 17 jaar mee zou stoppen als sportdirecteur. De leiding wou een nieuwe structuur op poten zetten en daar paste ik niet meer in. Men wou jonge mensen en begeleiders aantrekken. Vandaar mijn beslissing om het team te verlaten. Natuurlijk doet het pijn dit nieuws te horen. Met al die heisa van de afgelopen weken, maanden en jaren wordt het misschien eens hoog tijd dat de wielersport eens bij zichzelf te rade gaat, voor het te laat is.'

NOC*NSF is blij met de steun die Rabobank voor de komende jaren alsnog heeft toegezegd aan het wielrennen. Dat liet de sportkoepel vrijdag in een tweede reactie op de ontwikkelingen weten. 'De bank heeft aangegeven haar verplichtingen naar de renners toe na te zullen komen', aldus algemeen directeur Gerard Dielessen. 'Daarnaast blijft men het olympische traject van de vrouwenploeg richting Rio de Janeiro 2016 steunen. Dat waarderen wij zeer.'

Dielessen zei eerder over het besluit van de bank te stoppen met de professionele wielerploeg: 'De bank is er niet meer van overtuigd dat de internationale professionele wielersport een schone en eerlijk sport is. En als je er dan ook niet van overtuigd bent dat dit binnen afzienbare termijn wel het geval zal zijn, dan snap ik dat je tot het besluit komt je terug te trekken. Marcel Wintels, de voorzitter van de KNWU, heeft al aangeven dat de wielersport met grote voortvarendheid hard aan het herwinnen van het vertrouwen gaat werken. Onze steun heeft hij daarbij, want het zal de sport zelf moeten zijn die dit gaat aanpakken.'

Volgens minister Edith Schippers van Sport kan er na het vertrek van Rabobank als sponsor voor de wielerploegen alleen maar worden geconcludeerd dat het wielrennen volledig schoon schip moet maken.
'Dat de Rabobank stopt met sponsoring van professioneel wielrennen is een afweging die de Rabobank zelf maakt. Maar je kunt niet zeggen dat de sponsor bij het minste of geringste is weggelopen. De dopingschandalen laten maar ruimte voor één conclusie: de wielrensport kan niet anders dan echt helemaal schoon schip maken. Dat is hun dure plicht aan iedereen die aan deze op zich prachtige sport veel plezier beleeft en wil blijven beleven', aldus Schippers.

Kenny van Hummel
, renner van Vacansoleil: 'Hypocriet en doodzonde voor de wielersport dat Rabobank er nu uitstapt. Jammer voor talent dat hier de dupe van wordt. Benieuwd wat Rabobank echt wist wat er destijds gebeurde.'

Voorzitter Pat McQuaid van de internationale wielrenunie UCI sprak vrijdag zijn grote waardering uit voor de Rabobank. 'Het wielrennen is de Rabobank dankbaar voor al die jaren van succesvolle samenwerking, die voor ons allemaal ontzettend veel heeft opgeleverd. De betrokkenheid van de bank heeft het leven van vele sporters veranderd en is uitgegroeid tot een van de grootste herkenbare merken in de sport', aldus de preses.

De UCI liet verder weten het te betreuren dat de bank stopt als geldschieter, maar de federatie zegt in een verklaring ook begrip te hebben voor het besluit in deze moeilijke tijd. Zeker gezien dit pijnlijke besluit benadrukt de UCI tegen doping te blijven strijden.

Iwan Spekenbrink, manager van de Nederlandse protourploeg Argos-Shimano: 'Het is een gigantisch offer dat de Rabobank heeft gebracht. Het is een ploeg die heeft geprobeerd het tij te keren en voor een schone sport te zorgen. Dat daar mindere prestaties bij komen, heeft de ploeg voor lief genomen. We moeten een standbeeld voor ze oprichten, voor alles wat ze voor de Nederlandse sportwereld hebben betekend.'

'Argos-Shimano blijft onze ploeg wel sponsoren. Wij zijn een jonge ploeg die vanaf het begin al een nieuwe koers volgt en werkt met mensen die schoon willen rijden.'

Robert Gesink stelt dat zijn generatie de rekening moet betalen voor het gebruik van doping door zijn oude collega's. 'We waren de laatste jaren juist een andere weg ingeslagen. Ik denk dat ik de eerste man ben van de nieuwe generatie. Het is heel erg zuur dat wij nu de rekening moeten betalen voor wat er in het verleden is gebeurd en dat alles waar wij nu mee bezig waren vertraging oploopt. Ik baal daar ontzettend van, want wij waren toch echt op een goede en nette manier bezig', aldus de kopman van de Raboploeg.

Gesink beseft dat de ploeg in een hele moeilijke positie zat. 'Het is naïef om te denken dat de Rabobank het rapport over Lance Armstrong fraai zou vinden. Dus je houdt er wel rekening mee. Het is 17 jaar een verschrikkelijk mooi project geweest. Het is echt heel jammer dat dit op deze manier ten einde komt. Het zijn waardeloze tijden. Het is onduidelijk waar het naartoe moet. Ik hoop dat er een goede oplossing komt.'

John Bierling, algemeen directeur van de ook al jaren door Rabobank ondersteunde Koninklijke Nederlandse Hippische Sportfederatie (KNHS): 'De bank heeft een beslissing genomen inzake een sport die al over een langere periode slecht in het nieuws is. Het is mijn stellige indruk dat dit niet van invloed is op de relatie tussen ons en Rabo. Wij hebben al jarenlang een plezierige verhouding met elkaar die is gebaseerd op vertrouwen. Niet voor niets zijn we nog tot 2016 aan elkaar verbonden. Al onze gezamenlijke dossiers kenmerken zich door grote openheid. Een oordeel over de beslissing van Rabo in het wielrennen is niet aan mij.'

De Duitse Raborenner Paul Martens via Twitter: 'Treurig nieuws, ik kan het een sponsor niet kwalijk nemen dat hij deze sport verlaat... maar het voelt niet eerlijk... ik geloof in onze groep, hoop dat we de kans krijgen door te vechten.'

Gerard Dielessen, algemeen directeur sportkoepel NOC*NSF: 'Laat ik voorop stellen dat wij bijzonder veel waardering hebben voor wat de Rabobank voor de Nederlandse sport doet en blijft doen. De bank is er niet meer van overtuigd dat de internationale professionele wielersport een schone en eerlijk sport is. En als je er dan ook niet van overtuigd bent dat dit binnen afzienbare termijn wel het geval zal zijn, dan snap ik dat je tot het besluit komt je terug te trekken. Marcel Wintels, de voorzitter van de KNWU heeft al aangeven dat de wielersport met grote voortvarendheid hard aan het herwinnen van het vertrouwen gaat werken. Onze steun heeft hij daarbij, want het zal de sport zelf moeten zijn die dit gaat aanpakken. Simpele oplossingen volstaan daarbij kennelijk niet meer.'

Rabobank wil Marianne Vos wel blijven steunen. De wereldkampioene en olympische kampioene op de weg heeft dit van de bank vernomen. 'Natuurlijk ben ik daar blij mee, maar ik moet nog wel afwachten hoe het allemaal gaat lopen', zei Vos tegen BNR.

Vos, die het boegbeeld was van de vrouwenploeg, is vooral aangeslagen door het stoppen van de bank als geldschieter. 'Dit is een heel grote slag voor het wielrennen. Maar de Rabobank heeft wel altijd aangegeven dat ze zich zouden terug trekken bij doping. Dus was dat betreft komt het niet helemaal als een verrassing. Het is voor een bank toch belangrijk om betrouwbaar te zijn.'

De renster betreurt het wel dat iedereen moet lijden onder het gedrag van renners in de jaren. 'Dit gebeurt nu juist op een moment dat de sport een stuk schoner is. Dat is jammer. Maar het is wel belangrijk dat nu alles boven tafel komt.'

Oud-Raborenner Thomas Dekker: 'Heftig wakker worden. De Rabobank stopt. Ik denk dat zij de goede weg waren ingeslagen, maar het sneeuwbaleffect van de laatste dagen was te veel. Jammer voor al die jonge renners die de dupe van het verleden worden.'

Sportdirecteur Marc Wauters van Lotto-Belisol, die als renner lang voor de Raboploeg reed: 'Dat het Rabobankteam stopt, is een ramp. Het nieuws overvalt me totaal. Het hele verhaal rond Lance Armstrong zal de wielersport zeker geen deugd doen. Ik sleet als renner 9 jaar bij Rabobank. Ik beleefde er een meer dan toffe tijd, zeker in 2001 toen ik in het gele leidersshirt van de Tour in het eigen Lummen mocht rondrijden. Dat juist deze sponsor ermee stopt, is een ramp. Het domino-effect van de zaak-Armstrong zal ik het maar noemen.'

De Nederlandse sportdirecteur Erik Dekker: 'Ik kan ook niet veel meegeven over het hoe en het waarom. Het bestuur van Rabobank zal wel een persconferentie geven waarop alles duidelijk gemaakt wordt. Ikzelf weet ook van niets. Het nieuws sloeg bij mij in als een bom. Ik kreeg een mailtje waarin werd gesteld dat Rabobank zich terugtrekt uit de wielersport. Net als de media wacht ik af of we meer nieuws krijgen.'

De Rabo Wielerploegen BV betreurt de beslissing van de Rabobank om te stoppen met de sponsoring van de professionele wielerploeg. De ploeg heeft kennis genomen van de argumenten en kan begrip opbrengen voor dit besluit, aldus een verklaring van het team.

'We rijden al 17 jaar vol trots met de naam Rabobank op het shirt en het doet ons pijn dat we het voortaan zonder die naam moeten doen. De wielerploeg is de Rabobank grote dank verschuldigd voor de 17 jaar trouwe sponsoring. De wielersport mag Rabobank dankbaar zijn voor alle inspanningen die zij zich getroost heeft de afgelopen jaren om het Nederlandse wielrennen op de kaart te zetten', staat in de verklaring.

Lars Boom reageerde vrijdag aangeslagen op het afhaken van sponsor Rabobank. 'Dit is heel erg zonde', aldus de renner. 'Het is al die tijd zo'n betrouwbare goede sponsor. Het is echt heel erg jammer dat zij ons nu verlaten.'

Volgens Boom wordt de jonge generatie de dupe van het gedrag van de oude generatie. 'De Rabobank weet ook dat we nu heel erg goed bezig zijn. Maar natuurlijk moet je het standpunt van de bank ook begrijpen. Maar wij zijn toch de dupe van iets waar wij niets mee te maken hebben.'

Boom gaat er wel vanuit dat hij volgend seizoen binnen de ploeg kan blijven fietsen. 'We hebben doorlopende contracten en die worden ook gewoon betaald. We kunnen zonder sponsor rijden voorlopig. Alles staat ook op de rit voor volgend jaar. Ik hoop dat we ons kunnen laten zien en zo een nieuwe sponsor warm kunnen maken.'

Marketingdeskundige Frank van den Wall Bake: 'Ik verwacht niet dat zich een kandidaat aanmeldt om de rol van de Rabobank in het wielrennen over te nemen. Geen bedrijf stapt er nu in. Het wielrennen heeft door de ontwikkeling van de laatste tijd zeer veel imagoschade geleden. Het is te veel van het goede. De beslissing van Rabo om uit het professionele wielrennen te stappen, vind ik logisch. Het was eigenlijk onvermijdelijk. Vooral een bank kan zich niet veroorloven in deze tijden ongeloofwaardig over te komen. Bovendien is nu alle door de Rabo geleden imagoschade ineens weg. Het grote publiek zal vinden dat de firma de juiste stap heeft gezet.'

KNWU-voorzitter Marcel Wintels voor de NOS: 'Het stoppen van Rabobank als sponsor van dewielerploegenis een vreselijk klap. Het is vreselijk dat een sponsor als Rabobank, die zo lang zo loyaal aan de sport verbonden is, heeft besloten om te stoppen. Maar zij kwamen als sponsor vrijwel constant in het verdachtenbankje te zitten en dat wil je natuurlijk niet.'

Wilt u iets delen met Trouw?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden