Nee-bonden leggen zich neer bij FNV-ja

De Kappersbond en de Horecabond zijn tegen het sociaal akkoord. Bij FNV Bouw was er een nipte meerderheid tegenstemmers. Wat zijn de bezwaren van de kappers, bouwvakkers en obers? Ondanks hun verzet gaan de bestuurders de afspraken die met de werkgevers en het kabinet zijn gemaakt, loyaal uitvoeren.

Perry Feenstra

AMSTERDAM - De poging van de leden van FNV Bouw, de Kappersbond en de Horecabond om het sociaal akkoord tussen kabinet, werkgevers en werknemers weg te stemmen, zal niet slagen. Van de veertien bonden stemmen elf voor het akkoord, waaronder de twee grootste met het zwaarste gewicht binnen FNV: Bondgenoten en Abvakabo. Een verloren zaak dus. En de drie voorzitters zeggen zich erbij neer te leggen.

,,Het referendum is de afgelopen weken het gespreksonderwerp geweest onder de leden'', zegt FNV Bouw-voozitter Dick van Haaster.

Van in totaal 21250 stemmen was de helft plus 39 stemmen tegen het akkoord, zo bleek maandag. Van Haaster zal zijn bondsraad, het hoogste bondsorgaan, adviseren negatief te oordelen over het akkoord. Als dat gebeurt neemt de voorzitter dat oordeel weer mee naar de federatieraad in het gebouw van Lodewijk de Waal.

,,Er is eigenlijk geen verdeeldheid binnen mijn bond, al lijkt dat wel zo te zijn als je naar de stemuitslag kijkt'', beweert Van Haaster. ,,Op inhoud is iedereen het eens: het kabinetsbeleid deugt niet. De enige moeilijkheid is of dit sociaal akkoord de goede strategie is om het beleid bij te stellen.'' De leden van zijn bond ondervinden vooral pijn door de dreigende afschaffing van de vut. ,,Ik heb ontzettend veel mensen hierover gesproken. Veel werknemers zijn rond hun veertiende jaar begonnen in de bouw. Ze zijn nu rond de zestig, hebben nu al 25 jaar vut-premie betaald en kijken er echt naar uit om te stoppen met werken.''

Bij de Kappersbond ligt het anders, legt voorzitter Marga Patijn uit. ,,De kapsters (95 procent van de leden is vrouw -red.) zijn helemaal niet bezig met de vut of met hun pensioen. Voor hen telt maar één ding: het loon.'' Bij deze bond zijn de leden het meest negatief over het sociaal akkoord: maar liefst 78 procent is tegen. De opkomst lag overigens rond de 5 procent. ,,De dames zitten gemiddeld maar zeven jaar in het vak, inclusief opleiding. Daarna gaan ze weer wat anders doen. In die zeven jaar willen ze gewoon verdienen.''

Patijn is niet verbaasd over de lage opkomst. ,,Onze leden zitten gewoon minder goed in dit soort processen. De onderwerpen moeten dichter bij hun vakgebied liggen, willen ze er echt mee bezig zijn.'' Patijns bond is relatief klein: 9000 leden. Er is daarom geen bondsraad. Het bestuur beslist of het advies van de leden wordt opgevolgd. En dat wordt het, zo laat ze weten.

Bij de laatste van de 'radicale' bonden, FNV Horecabond, wijst de voorzitter de laatste cao-problemen aan als oorzaak van de negatieve uitslag. Ben Francooy stemde zelf voor het sociaal akkoord, maar concludeert dat voor zijn leden de maat vol is. ,,Er is nog altijd grote onvrede over de cao die in 2002 uiteindelijk is afgesloten. De werkgevers hebben zowel FNV als CNV buitenspel gezet door met De Unie in zee te gaan. Om in ieder geval aan tafel te blijven, hebben we toen dat akkoord ook maar aan onze leden voorgelegd. Diep in ons hart waren we tegen. Het akkoord heeft een aantal verslechteringen opgeleverd, zoals de afschaffing van de zondagtoeslag. Bovendien was de loonsverhoging te laag. Ik kan het me best voorstellen: de leden vinden het genoeg geweest.''

Alle drie de voorzitters gaan er vanuit dat het akkoord uiteindelijk goedgekeurd zal worden in de federatieraad. Daar zullen ze zich bij neerleggen. FNV Bouw liep een aantal jaar geleden een keer uit de pas. Terwijl de maximale looneis op vier procent stond eiste de Bouwbond zes procent. ,,Inderdaad: we hebben wel eens buiten de pot gepiest'', zegt Van Haaster. ,,Daar heb ik het binnen FNV heel moeilijk mee gehad. Dat zullen we niet nog een keer doen. Het kan ook eigenlijk niet. Als je lid van de FNV-familie wil zijn, kun je niet bij gelegenheid even opzij stappen.''

De voorzitter van de Kappers maakt zich niet druk over de tijdelijke nullijn. ,,We gaan gewoon de komende 1,5 jaar allerlei zaken regelen die toch geregeld moesten worden; daarna komen we gewoon weer terug op het loon. We zullen het dan later wel weer inlopen.''

Meer over

Wilt u iets delen met Trouw?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
© 2022 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden