Leiders Zimbabwe tekenen akkoord

President Mugabe en oppositieleider Tsvangirai tekenden vandaag een akkoord als basis voor toekomstig overleg. Het overleg moet een eind maken aan de politieke crisis in het Zimbabwe. Dat meldde de BBC.

Van onze internetredactie

Tsvangirai en Mugabe spraken na ondertekening de pers gezamenlijk toe. MDC-leider Tsvangirai sprak van een „historische gebeurtenis”. Hij zei ervan overtuigd te zijn tot een definitieve overeenkomst te kunnen komen met de regerende Zanu-PF van president Mugabe.

Mugabe sprak van „een nieuwe manier” om de problemen van het land op te lossen. Hij zei dat de grondwet zal worden aangepast. Zo zal het aantal zetels in het parlement worden uitgebreid en wordt de ambtstermijn van de president teruggebracht van zes naar vijf jaar.

De leiders stelden ook voorwaarden aan het toekomstige overleg. Zo eist Mugabe dat hij wordt erkend als president van Zimbabwe. Tsvangirai eist op zijn beurt dat een einde komt aan het politieke geweld en vrijlating van zijn aanhangers en internationaal geregelde verkiezingen.

Het was de eerste keer in een decennium dat beide rivalen bij elkaar kwamen. De overeenkomst kwam tot stand door bemiddeling van de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki. De partijen zijn in een felle strijd verwikkeld sinds de recente presidentsverkiezingen.

Wilt u iets delen met Trouw?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden