keuze van de week
Aharon Appelfeld: Het tijdperk der wonderen. Vert. Kees Meiling. Anthos, Amsterdam. ISBN 97890412102; 239 blz. euro 19,95
In de jaren dertig, terwijl ’alles gonsde naar rampspoed’, blijft de vader van de Oostenrijks-Joodse Bruno het gevaar negeren, en zet alle agressie jegens Joden om in zelfhaat. De grote Israëlische schrijver Appelfeld beschrijft die tragische reactie op het sluipend antisemitisme briljant en huiveringwekkend.
Suzanna Jansen: Het pauperparadijs, Een familiegeschiedenis. Balans, Amsterdam. ISBN 9789050188210; 256 blz. euro 17,95
Bij toeval ontdekt de schrijfster dat haar voorouders blootgesteld waren aan een heropvoedingsexperiment in het Drentse Veenhuizen. Vanaf 1823 werden daar in drie gestichten tienduizenden arme stadsgezinnen gedrild tot nuttige burgers. Een onwaarschijnlijk hoog aantal: anno 2008 moeten honderdduizenden Nederlanders voorouders hebben die in Veenhuizen zijn heropgevoed.