Enquete

Honkvaste student vindt het buitenland te duur

"Nederlanders gaan minder voor een gehele studie naar het buitenland dan hun Europese leeftijdgenoten."Beeld reuters

Nederlandse studenten gaan niet naar het buitenland omdat ze bang zijn voor studievertraging en omdat ze het avontuur over de grens niet kunnen betalen. Ze willen meer vrijheid om hun eigen studiepad uit te stippelen, maar ook meer informatie van hun hogeschool of universiteit over de mogelijkheden om naar het buitenland te gaan.

Petra Vissers

Nederlandse studenten gaan niet naar het buitenland omdat ze bang zijn voor studievertraging en omdat ze het avontuur over de grens niet kunnen betalen. Ze willen meer vrijheid om hun eigen studiepad uit te stippelen, maar ook meer informatie van hun hogeschool of universiteit over de mogelijkheden om naar het buitenland te gaan.

Dat zeggen de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) op basis van een enquête onder studenten. "Van alle respondenten met plannen, gaat minder dan de helft uiteindelijk echt naar het buitenland", zegt Jeroen Wienen van het ISO. "Opleidingen stimuleren dit ook niet altijd. Als ze gaan hameren op het gevaar van vertraging durft een student het vaak niet meer aan."

Die vertraging ontstaat bijvoorbeeld als de collegeblokken niet gelijklopen. Dan moet een student nog een tentamen maken in het buitenland, terwijl de lessen aan zijn eigen hogeschool of universiteit alweer zijn begonnen.

Tekst loopt door onder grafiek.

null Beeld Trouw
Beeld Trouw

Tempo
Dat zou volgens Wienen een van de redenen kunnen zijn dat het aandeel universitair afgestudeerden dat voor een korte periode de grens over ging de afgelopen jaren is gedaald. Het hoger onderwijs is strenger gaan letten op het tempo waarin studenten hun diploma halen.

Maar Nederlanders zijn sowieso honkvast: ze gaan minder voor een gehele studie naar het buitenland dan hun Europese leeftijdgenoten.

Dat is beleidsmakers al jaren een doorn in het oog. Het ministerie van onderwijs probeert jongeren te bewegen naar het buitenland te gaan, onder meer met beurzen en door hen de mogelijkheid te geven hun studiefinanciering mee te nemen.

Tekst loopt door onder grafiek.

null Beeld Trouw
Beeld Trouw

Dat dit nog niet leidt tot drommen vertrekkende jongeren, is volgens internationaliseringsorganisatie EP-Nuffic niet gek. De kwaliteit van het hoger onderwijs is hier goed en het is ook nog prima te betalen.

Studiefinanciering
Volgens NWS, het netwerk van Nederlanders die wél een opleiding volgen in het buitenland, is de Nederlandse studiefinanciering niet hoog genoeg om alle kosten te dekken. Voor masterstudenten zijn vaak extra beurzen beschikbaar, maar er zijn volgens voorzitter Marlou Slot te weinig beurzen voor wie een bacheloropleiding in het buitenland wil volgen. Ook zou het bedrag dat studenten kunnen lenen voor hun studie, te laag zijn.

Dat probleem is groter geworden nu nieuwe studenten geen basisbeurs meer krijgen, vreest ze. "In ons onderzoek gaf vorig jaar de helft van de studenten die nu in het buitenland studeren aan dat ze dat zonder basisbeurs niet hadden kunnen betalen", zegt Slot, die zelf in Duitsland en Zwitserland een opleiding volgde. "Studeren in het buitenland is duur, en alle beetjes helpen."

Wilt u iets delen met Trouw?

Tip hier onze journalisten

Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright.
Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
© 2023 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden