De lijst met 101 naoorlogse gebouwen en monumenten

Voor het eerst krijgt naoorlogse architectuur een plek op de rijksmonumentenlijst. Hieronder de integrale lijst, vermeld met plaats, naam, architect en bouwjaar:

  • Monument van de herrijzenis

  • Onderdak

    - Aerdenhout, Villa Looyen, o.a. B. Bijvoet, 1948

    - Amsterdam, Frankendaal/Jeruzalem, o.a. A.E. van Eyck, 1957

    - Amsterdam, Westereindflat, J. Rietveld, 1957

    - Amsterdam, Warnersblokken, F.A. Warners, J. Ongenae, 1957

    - Bergeijk, Huis Visser, G. Th. Rietveld, 1956

    - Den Haag, Bunkerhuis met tuin, R. Romke de Vries, 1951

    - Den Haag, Segbroeklaanflat, P. Zanstra, 1957

    - Gorinchem, Kremlin aan het St. Jorisplein, o.a. A. Evers, 1956

    - Groningen, Wielewaalflat, F. Klein, 1957

    - Maastricht, Gemeenteflat, F.C.J. Dingemans, 1950

    - Rotterdam, Huis Ypenhof, J.H. van den Broek, 1952

    - Rotterdam, Lijnbaanhoven, o.a. H.A. Maaskant, 1949-1953

    - Rotterdam, Zuidpleinflat, W. van Tijen, H.A. Maaskant, 1949

    - Velp, Huis Slegers, G. Th. Rietveld, 1954

    - Zandvoort, Gasthuishofje, B.J.J.M. Stevens, 1949

    Verzorgingsstaat

    - Amsterdam, Belastingkantoor (nu Kohnstammhuis), G. Friedhoff, 1958

    - Arnhem, Provinciehuis, J.J.M. Vegter, H. Brouwer, T.T. Deurvorst, 1955

    - Den Haag, Stationspostkantoor, G.C. Bremer, 1949

    - Deventer, St. Jozefziekenhuis, o.a. J.A. van der Laan, 1957

    - Maastricht, Bejaardenflat Aldenhof, J.H.A. Huysmans, 1957

    - Tilburg, Bejaardenhof Jozefzorg, J. Bedaux, 1952

    - Breda, Sanatorium De Klokkenberg, C.H. de Bever, C.M. van Moorsel, 1953

    - Rhenen, Brandweerkazerne (nu museum Rondeel), J.J.M. Vegter, 1943

    Economie

    - Amstelveen, Kantoor Van Leer's Vatenfabriek, M. Breuer, 1958

    - Arnhem, Hoofdkantoor AKU (nu De Grote Genk), H.T. Zwiers, 1957

    - Den Haag, Hoofdproductschap Akkerbouwproducten, o.a. J.B. Lürsen, 1955

    - Den Haag, KLM (nu ministerie V & W), D. Roosenburg, P. Verhave, 1949

    - Den Haag, EN-NEN (nu Joegoslavië-Tribunaal), A.J. van der Steur, 1953

    - Rotterdam, De Bijenkorf (met sculptuur), o.a. A. Elzas, N. Gabo, 1957

    - Rotterdam, Huf, architectenbureau Van den Broek en Bakema, 1957

    - Rotterdam, Citrusveiling, H.A. Maaskant, 1955

    - Rotterdam, Groothandelsgebouw, W. van Tijen, H.A. Maaskant, 1953

    - Rotterdam, Industriegebouw Goudsesingel, W. van Tijen, H.A. Maaskant, 1951

    - Rotterdam, Amsterdamse bank / Incassobank (Blaak), Kraaijvanger, 1950

    - Rotterdam, Nederlandse Handelsmaatschappij (Blaak), C. Elffers, 1950

    - Rotterdam, Twentsche Bank (Blaak), o.a. A.J. van der Steur, 1950

    - Rotterdam, Rotterdamse bank (Coolsingel), H.F.Mertens, 1949

    Productie

    - Bennekom, Instituut Rassenonderzoek, G. Friedhoff, M. Bolten, 1954

    - Bergeijk, Weverij De Ploeg, G. Th. Rietveld, 1958

    - IJmuiden, Hoofdkantoor Hoogovens, W.M. Dudok, 1951

    - Rotterdam, Slaakhuys, J.J.M. Vegter, 1955

    - Rotterdam, Bouwcentrum, J.W.C. Boks, 1949

    - Rotterdam, Meelfabriek Latenstein, J.J.M. Vegter, 1952

    - Sneek, Tonnemafabriek, J.A. Boer, 1954

    - Termunten, Modelboerderij Johannes Kerkhovenpolder, o.a. M. Ruys, 1952

    - Vlaardingen, Ertskranen

    - Zevenaar, Turmac, W.S. van de Erve, M. Zwaagstra, 1952

    Techniek

    - Den Haag, Transformatorhuis Benoordenhout, J.M. Luthmann, 1942

    - Dokkum, Watertoren, J.J.M. Vegter, 1957

    - Dwingeloo, Radiotelescoop, astronoom C.A. Muller, 1956

    - Harderwijk, Harderhaven Lovinkgemaal, o.a. D. Roosenburg, 1957

    - Katwijk, Gemaal Katwijk, B. Buurman, M.P. Schutte, 1954

    - Leidschendam, Dr. Neherlab, S.J. van Embden, 1955

    - Ouddorp, Vuurtoren, G. Friedhoff, 1950

    - Schoonebeek, Ja-knikker, Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM)

    Verkeer

    - Eindhoven, NS station, K. van der Gaast, 1956

    - Groningen, Pompstation Esso (nu Bim), W.M. Dudok, 1954

    - Vlissingen, NS station, S. van Ravesteyn, 1950

    - Zutphen, NS station, H.G.J. Schelling, 1952

    - Rotterdam, Aankomsthal HAL Wilhelminapier, Van den Broek en Bakema, 1949

    - Velsen, Ventilatietorens Velsertunnel, D. Roosenburg, 1957

    Verzuiling

    - Aerdenhout, Adventkerk, K.L. Sijmons, 1958

    - Amstelveen, Kruiskerk/Vredeskerk, M.F. Duintjer, 1953

    - Amsterdam, Opstandingskerk (De Kolenkit), M.F. Duintjer, 1956

    - Amsterdam, H. Jozefkerk, G.H.M. Holt, K.P. Tholens, 1953

    - Breda, OLV van Altijddurende Bijstand, M.J. Granpré Molière, 1952

    - Cadier en Keer, Missiehuis, A. Swinkels, 1955

    - Den Haag, Antonius en Lodewijkkerk (nu Emmauskerk), o.a. E. Laudy, 1958

    - Eindhoven, Clarissenklooster Rapelenburg, C.H. de Bever, 1953

    - Heemstede, Pinksterkerk, o.a. Chr. Nielsen, B. Hendriks, 1957

    - Heerlen, St. Josephkerk, J.J. Fanchamps, 1957

    - Heerlen, H. Annakerk, F.P.J. Peutz, 1953

    - Luyksgestel, H. Martinus, E. Nijsten, J. Koldeweij, 1958

    - Oeffelt, Zoete Naam Jezus, N. van der Laan, 1954

    - Overloon, H.H. Theobaldus en Antonius, J. Strik, 1956

    - Philippine, H. Maria ten Hemelopneming, P.A.M Siebers, W. van Dael, 1954

    - Zaandam, Paaskerk, K.L. Sijmons, K. Appel, 1958

    Vorming

    - Amersfoort, Constantinianum (nu ROC/Asa Het Klooster), J.C. Schijvens, 1954

    - Amsterdam, LTS Patrimonium (nu ROC/Asa Oost), o.a. B.J. Ingwersen, 1956

    - Delft, TU Werktuigbouwkunde, A.J. van der Steur, G. Drexhage, 1953

    - Den Haag, Grotiuslyceum (nu Segbroekcollege), Sj. Schamhart, 1955

    - Den Haag, Tweede VCL (nu Segbroekcollege), J.J.P. Oud, K. Appel, 1956

    - Eindhoven, Catharinalyceum (nu Pleincollege Van Maerlant), o.a. T. Taen, 1954

    - Elspeet, Jachinschool, A. van der Linden, 1954

    - Nagele, drie lagere scholen, o.a. A.E. van Eyck, 1954-1956

    - Rotterdam, Luciaschool (nu SKVR), L. de Jonge, 1958

    - Vlaardingen, Groen van Prinstererlyceum, C. Elffers, 1957

    - Wageningen, Faculteit voor Geodesie, F.E. Röntgen, 1953

    - Vlissingen, Zeevaartschool/De Ruyterschool, A. Rothuizen, 1953

    Vrije tijd

    - Amsterdam, Roeivereniging De Hoop, A. Komter, 1952

    - Groningen, Openluchtzwembad Papiermolen, J. Koolhaas, 1955

    - Rotterdam, Lijnbaanwinkels, Van den Broek en Bakema, 1956

    - Rotterdam, Thalia, o.a. J.P.L. Hendriks, W. van der Sluys, 1955

    - Utrecht, Stadsschouwburg, W.M. Dudok, 1941

    - Weert, De Lichtenberg, P.H. Weegels, H. Martens, 1954-1961

    Herdenking

    - Amsterdam, Nationaal Monument, J.J.P. Oud, J.A. Raedecker, 1956

    - Arnhem, herstel John Frostbrug, W.J.H. Harmsen, A.J. van der Steur, 1950

    - Bloemendaal, Erebegraafplaats, A. Komter, G.H.M. Holt, J.T.P Bijhouwer, 1947

    - Putten, Herdenkingshof, J.T.P. Bijhouwer, 1947

    - Rotterdam, Monument De Verwoeste Stad, O. Zadkine, 1953

    Meer over

    Wilt u iets delen met Trouw?

    Tip hier onze journalisten

    Op alle verhalen van Trouw rust uiteraard copyright. Linken kan altijd, eventueel met de intro van het stuk erboven.
    Wil je tekst overnemen of een video(fragment), foto of illustratie gebruiken, mail dan naar copyright@trouw.nl.
    © 2020 DPG Media B.V. - alle rechten voorbehouden