RecensiePop
‘Je bent mooi’, houdt levenslustige Lizzo haar publiek voor
The Special Tour
Lizzo
★★★★
De Amerikaanse zangeres Lizzo is niet alleen een uiterst succesvol artieste met een karrenvracht aan prijzen en hits, ze is ook een meervoudig rolmodel. Zo is ze een van de boegbeelden van de body positivity-beweging, die streeft naar acceptatie van mensen in alle vormen en maten. En Lizzo, die haar seksualiteit als fluïde omschrijft, is tevens een queer-rolmodel die haar fans liefkozend haar ‘Lizzbians’ noemt.
Bij haar uitverkochte concert donderdag in Ziggo Dome zette de 34-jarige haar boodschap kracht bij door onder meer in een jurk in de regenboogkleuren te verschijnen en de concertgangers massaal het refrein van het nummer Everybody’s Gay te laten meezingen.
Kanariegele glitterbodysuit
Maar het meest in oog springend was toch haar boodschap dat niet alleen vrouwen die in maatje 36 passen sexy zijn. Voor Lizzo geen verhullende tentjurken maar een strakke, kanariegele glitterbodysuit, waarin ze al bij de eerste nummers uitdagend aan het twerken sloeg.
Daarnaast had ze ook een geheel vrouwelijke band meegebracht en waren haar danseressen zoals Lizzo het zelf omschreef ook allemaal ‘big girls’. Het was duidelijk: bij Lizzo mag iedereen een maatje meer zijn. En wie zich zelfs daarna nog onzeker voelde kreeg ook nog een kleine positiviteitstraining: “Zeg me na: ‘Ik hou van jou. Je bent mooi. En je kan alles bereiken wat je wil’.”
Je zou deze boodschap als een gratuit gebaar kunnen zien. Maar anderzijds: hoe vaak zie je danseressen met een maatje meer op de poppodia? En als je dat vaker zou zien, zou dat dan niet toch een effect kunnen hebben op hoe ons schoonheidsideaal eruit ziet?
Levenslust
Maar de klassiek geschoolde fluitiste bood in Amsterdam meer dan haar boodschap. Vanaf het openingsnummer The Sign straalde Lizzo zo’n plezier en levenslust uit, dat het publiek al vanaf het tweede nummer op de banken stond. En na het nummer Special kreeg ze zo’n lange ovatie dat de zangeres er zelf een beetje aangedaan door was.
Bovendien zette ze met een soepele mix van pop, soul, r&b en hiphop twee uur lang een energieke en uiterst dansbare show neer, met swingende songs als Boys en I Love You Bitch als absolute uitschieters.
Er waren wel wat schoonheidsfoutjes. Haar zang was niet altijd even zuiver en tegen het einde legde ze het optreden langdurig stil om haar fans te bekijken en ze te vertellen hoe schattig ze eruit zagen. Toch voelde haar optreden aan als een vroege lentebries.