Pensioenen
Architect van de omstreden Franse pensioenhervormingen treedt terug
De architect van de omstreden Franse pensioenhervormingen, Jean-Paul Delevoye, is maandag teruggetreden uit de regering. Delevoye zag zich daartoe gedwongen door onthullingen over bijbanen en bijverdiensten die hij niet had opgegeven.
Zijn vertrek is een tegenslag voor de regering van president Emmanuel Macron, die al bijna twee weken wordt geconfronteerd met stakingen en protesten tegen de hervormingen. Voor vandaag is juist een nieuwe ronde protesten aangekondigd en de regering maakt zich op voor last-minuteoverleg met de bonden vlak voor de kerstvakantie, die in Frankrijk vrijdag begint.
De 72-jarige Delevoye had onder meer een functie bij verzekeraars niet opgeven, terwijl die betrokken zijn bij de pensioenen. Dat leverde het risico van belangenverstrengeling op. De politicus zei de niet gemelde banen en verdiensten te zijn ‘vergeten’.
Volgens de plannen moeten de Fransen langer gaan werken voor een volledig pensioen. Ook moeten sommige groepen, zoals spoorwegpersoneel, hun privileges opgeven. Vroege pensioenen, zoals op 52-jarige leeftijd voor conducteurs, zouden bovendien verdwijnen. Nu houden Fransen gemiddeld nog rond hun 62ste op met werken.
Lees ook:
Werken tot je 64ste, dat gaat er in Frankrijk niet in
De Franse premier Édouard Philippe heeft zijn langverwachte plan voor de hervorming van het pensioenstelsel bekendgemaakt. Wie voor 1975 is geboren, blijft buiten schot.