*

 
dossier

Wetenschap

Glimlachend zweeft André Kuipers het ISS binnen

Redactie − 23/12/11, 18:55
Adré Kuipers zweeft het ISS binnen, te zien op beeld vanuit het controlecentrum.

Astronaut André Kuipers is binnen in het internationale ruimtestation ISS. Met een glimlach op zijn gezicht heeft hij zojuist de Sojoez-capsule, waarin hij afgelopen woensdag de ruimte betrad, verlaten, en voegde hij zich bij de bemanning van het ISS.

  • Koppeling Sojoez aan ruimtestation ISS.
    Koppeling Sojoez aan ruimtestation ISS. © anp
  • De lancering van de raket woensdag.
    De lancering van de raket woensdag. © getty
'Ik ben blij dat ik hier ben, met een geweldige bemanning', liet Kuipers bij binnenkomst weten.  'Ik zie uit naar de komende maanden waarin we een hoop kunnen doen.' Hij nam de felicitaties van enkele gezagsdragers in ontvangst.

Zijn Sojoezcapsule werd vandaag even over 16.30 uur aan het ISS gekoppeld. Enkele uren later ging het verbindingsluik open en zweefden Kuipers en zijn reisgenoten, de Rus Oleg Kononenko en de Amerikaan Don Pettit, het ISS binnen.

Sinterklaasliedje
Kort na de aankomst op het ISS had Kuipers contact met zijn familie. Zijn vrouw wenste hem veel succes, en Sterre, één van zijn dochtertjes, zong het Sinterklaasliedje Zie ginds komt de stoomboot voor hem.

Op verzoek van zoontje Stijn liet hij voor de camera zien hoe het is om gewichtloos te zijn.  'Het is net zoiets als zwemmen.' En hij liet zien waaruit hij moest gaan drinken: een plastic zak met thee.

Koppeling
De Sojoezraket met Kuipers en zijn twee collega's was woensdag gelanceerd vanaf de ruimtebasis Bajkonoer in Kazachstan. De koppeling van het ruimtevaartuig aan het ISS verliep vanmiddag al succesvol.

Maar bezorgdheid was er ook. In het hoge noorden van Rusland was namelijk eerder op de dag een onbemande Sojoezraket neergestort, kort na de lancering. De raket moest een communicatiesatelliet in een baan rond de aarde brengen. Het is de zesde mislukte lancering voor Rusland sinds december vorig jaar. Het was echter een ander type dan dat waarmee Kuipers en collega's woensdag werden gelanceerd.

Kuipers blijft vijf maanden in het ruimtestation, ondermeer om diverse experimenten te doen. Hij is de eerste Nederlander die twee keer in de ruimte is geweest. Ook is de huidige missie de langste ooit voor een Nederlander.
mailIcon print | |

Plaats een reactie!

Deel jouw mening met de andere bezoekers

Aan het laden ...
<spring:message code='commonMessages.loading' />