Terug naar Trouw.nl
Aanmelden Welkom | Afmelden
 
  • RSS
Trouw.nl
  • Home
  • Nieuws
  • Opinie
  • Groen
  • Religie & filosofie
  • Schrijf
  • Video
  • Foto
  • Banen
  • Webshop
dossier

Vincent wil zon

Zonnestroom: van 80 dollar naar 90 cent in 35 jaar

Vincent Dekker − 25/06/12, 10:30
© EPA. Zonnecellen, de bouwstenen van panelen,zijn door massaproductie ongekend snel in prijs gedaald.

weblog Energie uit zonnecellen kost nu 90 dollarcent per Watt aan vermogen. Dat is nog maar 1 procent van de 80 dollar van 1976. Hoeveel lager kan het nog?

Bloomberg, een van de grootste financiƫle persbureaus ter wereld, rapporteert tegenwoordig via dochter BNEF ook specifiek over de markt van 'nieuwe energie'. Dat levert geregeld interessante gegevens op.
Zo heeft BNEF gekeken naar de ontwikkeling van de kosten van energie uit zonnecellen. Daar hebben ze onderstaande grafiek voor kunnen maken.

  • © Bloomberg New Energy Finance.

De grafiek laat zien dat in 1976 zonnecellen (waaruit zonnepanelen zijn opgebouwd) nog 80 dollar kostten per Watt aan capaciteit (zie onderaan voor korte uitleg) die ze leverden. Tien jaar later was dat 9 dollar, in 1996 nog 6 dollar en in 2011 was dat geslonken naar 90 dollarcent, zeg maar 70 eurocent.
Vooral de laatst drie jaar daalde de prijs weer hard, van 4 dollar naar die 90 cent. Dat was het gevolg van de grootschalige productie in China en niet van staatssteun, aldus de Australische hoogleraar strategisch management John Mathews.
In een artikel over de Bloomberg-cijfers wijst hij op de vijf jaar tot 2008, waarin de prijs stabiel rond de 4 dollar per Watt schommelde. Dat is wel het gevolg van subsidie geweest. Subsidie bij de afnemers dan, waardoor er geen reden voor de fabrikanten was om de prijzen te verlagen...

Dunne film nog goedkoper
De grafiek toont ook nog een tweede lijn, die van 2006 naar 2011 loopt en lager ligt. Dat is de prijs van zonne-energie uit 'dunne film zonnecellen'. Die zijn per Watt aan vermogen goedkoper dan de bekende zonnecellen van de huidige panelen. Maar ze zijn minder efficiƫnt en je hebt er dus veel grotere oppervlakten van nodig om dezelfde hoeveelheid stroom op te wekken. Voor uw en mijn dak nog niet geschikt dus. Maar: daar wordt aan gewerkt, in Nederland met name, zo kon ik u onlangs nog melden.

De lijnen in de grafiek lopen zo keurig steil omlaag, dat je je gaat afvragen: waar houdt de prijsdaling op? En wanneer? Voorlopig houdt 't nog niet op, dat lijkt wel zeker.

Zie ook Twitter voor nieuws over energiezaken: @VincentDekker4.

(Voor wie het begrip 'capaciteit' niet helemaal helder is: mijn twaalf panelen hebben elk een capaciteit van 230 Watt, samen dus 2760 W, oftewel 2,76 kW. Dat is wat ze bij mooi zonnig weer midden op een dag in juni zo'n beetje leveren. Doen ze dat een uur lang, dan hebben ze 2,76 kiloWattuur geproduceerd. De zonnecellen van mijn panelen zouden in 2011 dus 90 dollarcent keer 2760 W is pakweg 2500 dollar hebben gekost, 2000 euro. Daar moet je dan nog zonnepanelen mee maken, dakframes aan toevoegen, kabels en een omvormer bij optellen alsook de kosten van het installeren. Momenteel kom je dan uit op zo'n 4500 tot 5000 euro. En zo'n set levert per jaar dan ongeveer 2500 kWh aan stroom op, althans op mijn dak.)

mailIcon print |
Aan het laden ...
Aan het laden ...

Plaats een reactie!

Deel jouw mening met de andere bezoekers

Aan het laden ...
  • Reageer op dit artikel
  • gebruiksvoorwaarden
Aan het laden ...
dossier

Vincent wil zon

Lees het volledige dossier »

    Verwant nieuws

  • Duurzame Denen geven vol gas met zon, wind en biogas Duurzame Denen geven vol gas met zon, wind en biogas - 19/06/12
  • Zon grootste bron nieuwe energie in Europa Zon grootste bron nieuwe energie in Europa - 26/05/12
  • Plastic uit Groningen maakt zonnestroom goedkoper Plastic uit Groningen maakt zonnestroom goedkoper - 17/05/12
  • Superzonnepanelen in aantocht? Superzonnepanelen in aantocht? - 22/02/12
  • Oude claim in nieuwe jas: energiepiramides Oude claim in nieuwe jas: energiepiramides - 05/05/12

    Meer over

    • Vincent wil zon
    • Energie
    • Groene energie
    • Natuur & Milieu
  • Schadevergoeding van Schiphol?
  • Met koud water warm water maken
  • 'Zonnepanelen kunnen veel goedkoper worden'
  • Actie tegen Europese importheffing op zonnepanelen

Aan het laden ...

    volg trouw.nl

  • Nieuwsbrief
  • RSS (wat is RSS?)

    trouw.nl op mobiel

  • Mobiele website
  • Trouw.nl op de iPhone

    trouw de verdieping

  • Digitale krant
  • De krant op de iPhone
  • De krant op de iPad
  • Over Trouw
  • Auteursrecht

    Service

  • Abonneren
  • Abonnement wijzigen
  • Bezorgklachten
  • Archief

    Contact

  • Veelgestelde vragen
  • Contactgegevens
  • Adverteren
  • Vacatures
De Persgroep Nederland

© 2013 - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.

  • http://the-acap.org/acap-enabled.php