*

 
dossier

Media & technologie

Google, Facebook en Twitter dreigen sites op zwart te zetten

Marco Visser − 03/01/12, 14:35
© Thinkstock

De Amerikaanse antipiraterijwet SOPA betekent niets minder dan het einde van het huidige internet. Daarom dreigen grote internetbedrijven als Google, Facebook, Twitter, Paypal, eBay en Amazon hun sites op zwart te zetten.

Dat zegt Markham Erickson van NetCoalition op de Amerikaanse nieuwszender Fox News. NetCoalition is een gelegenheidsalliantie van diverse internetgiganten en wetenschappers die zich tegen het wetsvoorstel keren. Hoe, waar en wanneer de actie plaats zal vinden, is nog niet bekend.

SOPA, een afkorting voor Stop Online Piracy Act, geeft de Amerikaanse overheid het recht zonder tussenkomst van een rechter websites op zwart te zetten als zij inbreuk maken op het merkenrecht en auteursrecht. Dat geldt zowel voor Amerikaanse en buitenlandse sites.

Volgens de technologiesites Techdirt bouwt de Amerikaanse overheid met SOPA een 'Great Firewall of America', een verwijzing naar de strenge censuur van de Chinese overheid. "Denk aan alle sites waarop dit effect kan hebben", schrijft Techdirt. "Twitter, Facebook, YouTube, Tumblr, SoundCloud, Ebay, Flickr, Wikipedia, Craigslist (soort Marktplaats, red), Wordpress - eigenlijk elke site die user-generated content aanbiedt."

Het gevaar van de wet zit hem volgens de critici in de macht die eigenaren van copyright krijgen. Zij kunnen straks bij een vermoeden van copyrightschendingen sites uit de lucht laten halen. Dat kan leiden tot misbruik en onterechte aantijgingen waarbij de site-eigenaar moet aantonen dat hij onschuldig is.

Ondanks de druk van NetCoalition, lijkt het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gevoeliger voor de lobby van de film-, muziek- en kledingindustrie die wel achter de invoering van SOPA staan. Een hoorzitting over de wet waarbij leden van de coalitie gehoord mogen worden, stuit tot nu toe op een blokkade van voorstanders van de wet. De discussie over het wetsvoorstel zal later deze maand worden hervat.
mailIcon print | |

Plaats een reactie!

Deel jouw mening met de andere bezoekers

Aan het laden ...
<spring:message code='commonMessages.loading' />