*

 
dossier

Archief

Vrijheid patiënt beperkt

Door: redactie − 23/10/02, 00:00

LUXEMBURG,BRUSSEL - Patiënten die op wachtlijsten staan, kunnen zonder toestemming van hun zorgverzekeraar geen behandelingen in het buitenland laten uitvoeren. Dat mag alleen als zij daar vooraf toestemming voor hebben of als er volgens artsen sprake is van een noodsituatie.

Dat heeft advocaat-generaal Ruiz-Jarabo gisteren geadviseerd aan het Europese Hof van Justitie. Het Hof neemt dergelijke adviezen doorgaans over. Het advies is het sluitstuk in een jaren slepende rechtsgang van twee Nederlandse patiëntes, die zonder toestemming vooraf van hun zorgverzekeraar in het buitenland werden behandeld. De verzekeraars weigerden daarom de kosten te betalen. De patiëntes gingen in protest. Uiteindelijk vroegen Nederlandse rechters het Europese Hof om een uitspraak.

In het ene geval liet een Nederlandse patiënte in 1993 in België een kijkoperatie uitvoeren, omdat de wachtlijsten bij de zuiderburen korter zijn. De andere is een Nederlandse die in 1994 op vakantie in Duitsland naar een tandarts ging en daarvoor de rekening bij de verzekeraar indiende.

Volgens advocaat-generaal Ruiz-Jarabo bestaat ,,het gevaar voor ernstige aantasting van het financiële evenwicht van het sociale zekerheidsstelsel'' als patiënten op eigen houtje behandelingen laten verrichten in het buitenland.

mailIcon print |