*

 
dossier

Archief

Fortuyn kleineert raad Rotterdam

John Hoogerwaard − 22/01/02, 00:00

ROTTERDAM - Als een donderslag bij heldere hemel werd Pim Fortuyn zondag in Rotterdam lijsttrekker voor de gemeenteraadsverkiezing van het lokale Leefbaar Nederland. Enkele uren later deed Fortuyn zijn relaas bij TV Rijnmond, waar hij met drie andere politici te gast was. Voor de LN-lijsttrekker, die dat ook is bij de kamerverkiezingen, is het duidelijk: één dag in de week is meer dan voldoende om aan het raadslidmaatschap te besteden. Doorgaans staan daar minstens twee dagen voor.

Toen de andere gasten, onder wie de wethouders Van der Tak (CDA) en Janssens (VVD) op Fortuyns uitlatingen wilden reageren, ontstak deze in woede. Hij had immers vantevoren gezegd niet in debat te gaan met de overige aanwezigen. Ook van presentatrice Wouke van Scherrenburg had Fortuyn zijn buik vol. ,,U bent zo vreselijk'', beet hij haar toe, om vervolgens voor de draaiende camera's weg te lopen.

Zo kon het gebeuren dat Fortuyn niet alleen de landelijke politiek op zijn kop zet, maar ook de lokale. En niet zonder succes. Want de hele maandag ging het in Rotterdam over het gedrag en de uitlatingen van 'professor Pim'. De volledige Rotterdamse politiek is over hem heengevallen. Van SP tot VVD wordt er gesproken over een 'minachting voor Rotterdam', als de LN-lijsttrekker denkt dat hij de raad er in een dagje bij kan doen.

Dat vindt ook Sjaak van der Tak, die bij TV Rijnmond vergeefs met Fortuyn in debat probeerde te gaan. ,,Ik begon bij zijn verhaal wat te lachen. Dat vond hij niet leuk. Het is natuurlijk onzin om te zeggen dat je je raadsfunctie met eén dag kan vervullen. Ik was altijd dertig uur per week kwijt. Ik heb het idee dat hij van Rotterdam een soort testcase wil maken. Het zou me niet verbazen als hij na zijn verkiezing gelijk weer weg is.''

Van der Tak zet, net als andere lijsttrekkers in Rotterdam, vraagtekens bij Fortuyns verkiezing als lijsttrekker. ,,Er zaten nog geen dertig man in die zaal.'' Zelf zegt Fortuyn dat zijn uitverkiezing 'bij acclamatie' geschiedde. Beoogd lijsttrekker Sorensen moest daarvoor wijken.

Direct na zijn uitverkiezing kwam de lijsttrekker met een aantal programmapunten van LN Rotterdam. Zo wil Fortuyn fors snijden in het aantal ambtenaren, de middenklasse terughalen naar de stad en de Tweede Maasvlakte realiseren om er woningen te bouwen.

Els Kuiper, wethouder en lijsttrekker voor de PvdA, reageert lauwtjes. ,,Dat zijn allemaal oude ideeën. Maar goed, hij roept wel meer dingen en tegen demagogie kun je niet debatteren.''

Wie helemaal in woede ontstak bij het zien van Fortuyn was Manuel Kneepkens, lijsttrekker van de Stadspartij. Kneepkens had zich aanvankelijk aangesloten bij Leefbaar Nederland en was kandidaat-lijsttrekker voor de Tweede Kamer, maar haakte af toen Fortuyn in beeld verscheen. Hij probeert nu aan de landelijke verkiezingen deel te nemen met 'Duurzaam Nederland'. Kneepkens: ,,Die man heeft nog nooit wat voor de stad gedaan. Het is een pretfiguur, een salonfascist. Dat bleek wel uit zijn tv-optreden.''

Bij TV Rijnmond reageren ze laconiek. Hoofdredacteur Cees van der Wel: ,,Fortuyn had aangegeven dat hij niet in debat wilde. Toen de camera's draaiden, begon hij keihard uit te dagen. Dan kun je niet verwachten dat mensen hun mond houden. Volgens mij wilde hij gewoon weglopen. Ook heeft hij een uitgesproken hekel aan vrouwelijke journalisten en Wouke van Scherrenburg in het bijzonder. Hoe het ook zij: hij genereert publiciteit en dat doet hij goed.''

Fortuyn was niet voor commentaar bereikbaar.

mailIcon print |