*

 
dossier

Archief

Uitbreiding protesten tegen opvang op Guantánamo-basis

Door: redactie − 22/01/02, 00:00

LONDEN - De onrust over de behandeling van Al-Kaida- en Taliban-strijders op de Amerikaanse militaire basis Guantánamo in Cuba neemt toe.

De buitenlandcoördinator van de Europese Unie, Javier Solana, zei gisteren dat hij vindt dat Washington de gedetineerden op Cuba de status van krijgsgevangene moet geven, en hen moet behandelen volgens de Conventies van Genève. Het was een van vele protesten. Ook de Nederlandse minister Van Aartsen zei om opheldering te zullen vragen. In de VS zelf zijn verschillende juridische procedures in gang gezet om betere behandeling af te dwingen.

De Britse premier Blair, een trouw bondgenoot van de VS die de opvang heeft verdedigd, kwam verder onder druk te staan. Nadat de Britse media dit weekeinde al flink stampei hadden gemaakt over foto's van geknevelde gevangenen, pikten de kranten het thema opnieuw op. 'Wat doe je daar in ONZE naam, meneer Blair?', kopte de tabloid The Mirror.

De voorzitster van de mensenrechtencommissie in het Lagerhuis, Ann Clwyd, vroeg opheldering over de omstandigheden in Cuba en over de bevindingen van een Britse delegatie die de basis heeft bezocht. ,,We weten nog steeds niet of deze mensen als krijgsgevangenen worden vastgehouden. Als de VS zeggen dat dat niet zo is, ligt daar een kwestie'', zei ze bij de Britse omroep BBC.

Volgens Blair hebben drie Britse gevangenen geen klachten. In Guantánamo zitten nu 144 gevangenen van tien nationaliteiten vast. Het Rode Kruis interviewt ze, maar heeft niets losgelaten over haar bevindingen. Minister van defensie Rumsfeld zinspeelde erop dat de gevangenen berechting wacht door militaire commissies op Guantánamo, zonder mogelijkheid van beroep.

mailIcon print |