*

 
dossier

Archief

Brussel boos om duur geldverkeer

Gijs Moes − 13/07/01, 00:00

AMSTERDAM - Het conflict over het betalingsverkeer binnen Europa loopt op. Geld overmaken van het ene land naar het andere is onacceptabel duur, meent de Europese Commissie. Volgend jaar mag dat niet meer kosten dan een binnenlandse betaling. Volgens de banken is dat onmogelijk.

De banken houden vol dat ze de kosten zullen verminderen, maar nieuwe cijfers uit Brussel laten zien dat daar niets van terechtkomt. In zeven van de elf onderzochte landen is het overmaken van geld naar het buitenland sinds 1999 alleen maar duurder geworden. Nederland komt er slecht af met een prijsstijging van bijna vijftien procent, alleen overtroffen door een absurde 64 procent in Oostenrijk.

Europese onderzoekers hebben dit jaar 352 keer een bedrag van honderd euro (220 gulden) overgemaakt van het ene naar het andere land, via verschillende banken. Gemiddeld kostte dat ruim zeventien euro (38 gulden), iets meer dan twee jaar geleden. Nederland was ondanks de stijging nog steeds het goedkoopste land na Luxemburg. Ieren die de euvele moed hadden honderd euro over te maken naar het buitenland moesten 25 euro (55 gulden) betalen. Verder duurde het te lang voor het geld aankwam en waren de kosten onduidelijk.

Dat is geen reclame voor de Europese eenwording. Als twaalf landen volgend jaar de euro als gezamenlijk betaalmiddel hebben, zijn deze praktijken niet meer uit te leggen. Dus hebben eurocommissarissen Bolkestein, Monti en Byrne de banken tot de orde geroepen. Geld overmaken binnen de euro-landen moet vanaf 1 januari net zo gemakkelijk en goedkoop worden als binnenlands betalen.

'Ondenkbaar', reageert de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Geld overmaken naar het buitenland blijft ook de komende jaren duurder dan betalen binnen Nederland. En Brussel kan de banken helemaal niet dwingen om die kosten op korte termijn gelijk te trekken. Zo'n prijsingreep is juridisch nauwelijks houdbaar.

Jan Schoemaker, adjunct-directeur van de NVB, wil het beeld van de dure betalingen graag nuanceren. Nederland is een van de goedkoopste landen in Europa voor bankklanten. Dat geldt zeker voor binnenlandse betalingen, die hier over het algemeen gratis zijn. Italianen zijn enkele euro's per overschrijving kwijt. Het hebben van een gewone bankrekening kost in Nederland nog geen twintig gulden per jaar, elders kan dat oplopen tot honderden guldens.

Schoemaker vreest dat de Nederlandse banken straks gestraft worden voor hun efficiƫntie. ,,Je kunt commerciƫle bedrijven niet vragen diensten aan te bieden waarop ze verlies lijden.''

Ook wat betreft de buitenlandse betalingen zijn Nederlanders relatief goed af. Relatief, want het blijft erg duur. De kosten worden volgens de NVB veroorzaakt door technische problemen, omdat ieder land een eigen systeem heeft om betalingen te verwerken. Vaak gaat dat nog handmatig. De banken proberen zelf de kosten te verlagen, verzekert Schoemaker. Systemen worden op elkaar afgestemd. Maar het kan nog enkele jaren duren voor de klant dat merkt in de tarieven.

De banken 'betreuren' de voor hen onverwachte uithaal van de commissie. Schoemaker: ,,We zijn in overleg en nu willen ze dat het morgen gebeurt, en gratis.'' Maar Brussel lijkt onverbiddelijk. Na jaren van overleg wil de commissie nu verandering afdwingen. Daarbij roept commissaris Byrne de consumenten zelfs op alle mogelijkheden, ook juridisch, aan te grijpen om zich te verzetten tegen de hoge tarieven.

mailIcon print |