*

 
dossier

Archief

Je kind van school halen vanwege het tapijt

Monique de Heer − 20/01/01, 00:00

De gebrekkige hygiëne op veel basisscholen is vooral schadelijk voor kinderen met luchtwegproblemen. In Nederland vormt deze groep tien procent van de schoolgaande kinderen. Als de school niet mee wil werken aan een beter binnenklimaat, kom je als ouder met je rug tegen de muur te staan.

Dat laatste ondervond Adelei van der Velden. Ze is zelf werkzaam in het onderwijs en moeder van een inmiddels achtjarige zoon met astma. Ze moest David van zijn Amsterdamse basisschool halen omdat er tapijt werd gelegd.

Hoe reageerde de school?

Van der Velden: ,,De klas van David kwam in een noodgebouw. Omdat het een tijdelijk onderkomen was, wilden ze geen duur marmoleum leggen en kozen voor goedkoop naaldvilttapijt. Maar daarin hopen zich ontzettend veel huisstofmijten en andere allergenen op. Astma wordt meestal veroorzaakt door allergenen en omdat mijn zoon al veel medicijnen moet slikken, was het uitgesloten dat hij daar kon blijven. Ik heb gepraat als Brugman en heb gewezen op goedkope alternatieven. Je kunt immers ook projectvinyl leggen. Dat is niet duur maar noch de school, noch het stadsdeel Zeeburg wilde iets anders dan tapijt. Ze hebben het zelfs op de gangen en op de trap gelegd.''

Wist de school genoeg van de aandoening?

,,Men was in ieder geval niet bereid om er rekening mee te houden en dan heb je als ouder geen poot om op te staan. Op de school waar ik zelf werk, schrik ik ook van de reacties. Allergieën worden snel gezien als een modeverschijnsel. Als kinderen moeilijk gedrag vertonen omdat ze aan het eind van de dag benauwd worden en vermoeid raken vanwege hun kwaal, wordt dat snel afgedaan als 'opvoedingsproblematiek'. Je ziet het ook niet snel als een kind astma heeft, want de aanvallen van benauwdheid komen bijna altijd 's nachts.

Was er geen andere oplossing mogelijk, dan David van school te halen?

,,De school, de 8ste Montessorischool, heeft aangeboden hem in een andere klas te plaatsen in het hoofdgebouw, waar wel een gladde vloer is. Maar inmiddels waren wij ook boos. Er is al zoveel waar deze kinderen last van hebben en waar niets aan te doen is. Huisstofmijt voelt zich goed thuis in een rij natte jassen op de gang bijvoorbeeld, net als in die grote knuffelpantoffels die veel kinderen in de klas dragen. Maar doe dan in ieder geval wat wel mogelijk is. Het ging mij ook niet alleen om mijn eigen kind. Ik ben vrijwilliger bij het Astma Fonds en weet dat het om een grote groep kinderen gaat. Ik vind het heel erg als een school geen begrip voor deze kinderen op kan brengen. En welk signaal geef je dan eigenlijk af naar de andere leerlingen? Dat kinderen met astma niet op een gewone school thuishoren! Dat er geen rekening gehouden hoeft te worden met een kind dat een probleem met zijn gezondheid heeft! We hebben een school in de buurt gevonden, die wel bereid was zijn astma serieus te nemen. Ze maken zelfs extra schoon en luisteren in ieder geval naar ons.''

Wat is behalve tapijt een probleem voor leerlingen met astma?

,,Astma wordt meestal veroorzaakt door een allergie, bijvoorbeeld voor huisstofmijt of katten. Volgens het Astma Fonds is er weinig huisstofmijt op de scholen en veroorzaken vooral de kattenallergenen problemen. Ik ben het daar niet helemaal mee eens. Het onderzoek waar ze zich op baseren, is van voor 1994. In dat jaar werden de schoonmaakbudgetten voor de scholen enorm teruggeschroefd en sindsdien is de situatie verslechterd. Ik heb de mijtenconcentratie gemeten op de school waar ik lesgeef en die was hoog. Ik vrees dat zowel kattenallergenen als huisstofmijten op veel scholen in ruime mate voorkomen. Er wordt weinig over nagedacht, is mijn ervaring. Op de school waar ik werk, staan vuilcontainers in de gang. Aan het eind van de week ruik je de schimmels. Wat dat betreft zijn ze in de Verenigde Staten veel verder dan hier. Daar wordt veel onderzoek gedaan naar het binnenklimaat op de scholen, omdat daar ook veel kinderen met luchtwegaandoeningen zijn. Docenten worden getraind in 'reddend optreden' bij benauwdheidsaanvallen. Ik hoop dat de overheid hier ook nog eens met goede regels komt. Dan wordt er misschien beter geluisterd en sta je niet met lege handen als de school niet mee wil werken, zoals in ons geval.''

mailIcon print |