DEN HAAG - Defensie gaat diep snijden in zijn stafpersoneel. Eén op de drie functies op de kantoren verdwijnt.
Volgens minister Korthals (defensie, VVD) is dat niet alleen nodig om de opgelegde bezuinigingen te halen. ,,De bezuinigingen zijn geen doel op zichzelf, ze zijn ook nodig voor bestuurlijke vernieuwing. Want met deze operatie zullen traditionele scheidslijnen worden doorbroken.''
Van de 6000 staffuncties zullen er over vier jaar 2000 weg moeten zijn. Elders bij de krijgsmacht verdwijnen nog eens 1400 banen. ,,Maar ik sluit niet uit dat het er nog meer zullen worden'', zei staatssecretaris Van der Knaap gisteren na het kabinetsbesluit.
Met onmiddellijke ingang geldt bij Defensie een vacaturestop voor burgerpersoneel. De werving van militairen gaat wel door. ,,We zullen veel jonge mensen nodig blijven hebben'', aldus Van der Knaap.
Hij hoopt dat een nieuwe bevelsstructuur, waartoe al eerder was besloten, veel personeelswinst zal opleveren. De bevelhebbers van marine, landmacht, luchtmacht en marechaussee krijgen een chef defensiestaf boven zich, in plaats van naast zich, zoals nu. Daardoor kunnen de afzonderlijke staven van de bevelhebbers kleiner worden. ,,Het is een geweldige prestatie dat de bevelhebbers bereid zijn dit uit te voeren'', zei minister Korthals.
Behalve in het personeelsbestand, zal er ook worden bezuinigd op de 'ijzerwaren'. Van de 108 pas gemoderniseerde F16-gevechtsvliegtuigen, gaan er achttien in de mottenballen. Defensie hoopt ze te verkopen, maar dat is in het verleden ook niet gelukt. Door ze niet langer te gebruiken, wordt er op de luchtmacht al veel bespaard.
De F16's waren al eerder doelwit van bezuinigingen. Maar na de successen in de luchtoorlog tegen Servië, wist de luchtmacht dat te voorkomen met behulp van vooral de VVD. Ook nu lijkt de VVD op de bres te springen voor de gevechtsvliegtuigen. Maar minister Korthals lijkt niet onder de indruk. ,,Ieder kamerlid zal wel zijn wensen hebben.''
Volgens Korthals zal het Nederlandse aandeel in internationale luchtacties niet minder hoeven te zijn. ,,We blijven de grootste leverancier van F16's in Europa.''
De luchtmacht mag voorlopig geen nieuwe helikopters kopen. De bestaande vloot (minus de verouderde Bölkows) moet beter inzetbaar worden.
De marine raakt twee fregatten kwijt, bovenop de vervroegde verkoop van het fregat Bloys van Treslong in 2004. Wellicht komen daarvoor in de plaats goedkopere schepen voor kustwateren.
De landmacht raakt een grote variëteit aan wapens en ander materieel kwijt, die nu nodig zijn voor de reserve-eenheiden, die bijna allemaal verdwijnen.
Van de pantserhouwitsers die door het vorige kabinet waren besteld voor de landmacht, probeert Defensie nu een derde te slijten aan een ander land. Afbestellen zou grote boetes opleveren. De landmacht zal het wellicht ook moeten stellen met minder oefenterreinen. De soldaten zullen vaker in het buitenland moeten oefenen, bijvoorbeeld in de nieuwe Navolanden in Oost-Europa.
Alleen de marechausse blijft grotendeels buiten schot. Want die werkt hoofdzakelijk in de burgermaatschappij, onder leiding van andere ministers dan die van defensie.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.