*

 
dossier

Archief

Kieviten maar...

JAN VISSER − 11/02/97, 00:00

Medewerker Catrinus Dijkstra zag vrijdag in zijn woonplaats Brummen de eerste Hollandse kieviten overvliegen. Volgens mijn zegsman ging het om een groepje van 12 en een van 10 kieviten.

Dergelijke voorjaarstekenen, het lengen van de dagen en de vroege koudegolf geven veel mensen het idee dat de winter voltooid verleden tijd is. Voor dat optimisme wil ik waarschuwen. We zitten nog in het koudste deel van de winter (denk aan de Elfstedentochten van 1985 en 1986) en mocht de westcirculatie gaan tanen dan zijn er legio mogelijkheden voor Thialf om een late sprokkelwinter op poten te zetten. In Finland bijvoorbeeld, waar Helsinki een 2' te zachte januari rapporteerde, werden gisteren de laagste temperaturen sedert medio december gemeten. Onder een zwakke wig van hogedruk daalde de temperatuur in Sodankyla tot - 38,7'.

Bij ons wordt het later in de week geleidelijk kouder maar voor het zover is dringt opnieuw een portie zeer zachte lucht ons land binnen. Het binnendringen van de van origine uit de subtropen afkomstige luchtmassa's gaat gepaard met een uitvoerig regengebied. De voorste begrenzing bereikt ons later vanmiddag en het ziet er naar uit dat het tot diep in de nacht blijft regenen. Aanvankelijk zijn er vandaag nog enkele opklaringen en valt er hooguit een enkele (hagel)bui. De temperaturen bereiken tegen en tijdens de avonduren hun hoogste waarden, zo'n 9', en aan de kust wakkert de wind aan tot hard uit zuidelijke richtingen. Morgen zeer zacht met maxima van 10 tot 13' en een aan de kust en op het IJsselmeer stormachtige zuidwestenwind. Verder opnieuw regen.

Het koufront van een megadepressie bij IJsland (westelijk van Reykjavik stond het weerglas beneden de 940 hPa) veroorzaakte gistermiddag volop regen. De regen, Leeuwarden 8 mm, had een sterk buiig karakter en voor de kust werden ook bliksemontladingen waargenomen. Bovendien veel wind. Aan de kust woei het hard tot stormachtig en tijdens de koufrontpassage kwamen zware windstoten voor. Zeer zacht opnieuw in het zuiden. In een opklarend Hoensbroek was het om 13 uur 12,5'. Lenteachtig op het Europese vasteland. In Straatsburg, in januari de plaats met de grootste temperatuurafwijking (3,5' te koud), werd het 15,6', Freiburg 16,1 en in Clermont Ferrand 19,0.

mailIcon print |