*

 
dossier

Archief

Proefperiode invoering clubkaart wordt verlengd

MATTY VERKAMMAN − 27/01/98, 00:00

ZEIST - In de strijd om de persoonsgebonden clubkaart voor supporters, heeft het sectiebestuur betaald voetbal zich gisteravond uitputtend moeten verdedigen tegen de protesterende clubs. Voor sectiebestuurder en Ajax-voorzitter Michael van Praag was de kaart min of meer een halszaak.

Pas laat op de avond ging het licht op groen voor slechts de voortzetting van de testfase voor invoering van de registratiekaart, die behalve het veiligheidaspect ook nog commerciële doelen zou moeten dienen. Dit seizoen werden de aanzet gegeven door drie proefclubs (Feyenoord, FC Den Haag en FC Den Bosch), in het komend seizoen zullen PSV, Ajax en NEC zich hier bij voegen. Staatssecretaris Erica Terpstra verlangt dat minstens negen clubs dan zullen meedoen. Als woordvoerder van de tegenstanders van de persoonsgebonden clubkaart, zei FC Zwolle-voorzitter Gaston Sporre zich gisteravond laat 'een gelukkig mens' te voelen. “Ik denk hierbij niet in termen van winnaars of verliezers. Maar het is een goede zaak dat de voetbalgemeenschap de rijen heeft gesloten. Besloten is dat de kaart niet wordt ingevoerd, maar dat de proefperiode wordt verlengd. Dat is goed, want ten aanzien van invoering waren er tal van hiaten en is ook het draagvlak nog onvoldoende.”

Het sectiebestuur had grof geschut in de vorm van brandbrieven van staatssecretaris Eric Terpstra en politievoorman Bakker nodig om te proberen de clubs er van te overtuigen dat vorig jaar al bindende afspraken met de overheid zijn gemaakt voor de invoering van een kaart met een pasfoto, plus electronische toegangscontrole in de stadions. De clubs vrezen tal van nadelige effecten van de vooralsnog als zeer klant-onvriendelijk ervaren kaart.

Een NIPO-onderzoek wees in december al uit dat een kwart van de voetbalbezoekers grote moeite heeft met een persoonsgebonden clubkaart. Voor dat onderzoek interviewde het NIPO 590 kaart-bezitters bij de drie testclubs voor dit seizoen, Feyenoord, ADO Den Haag en FC Den Bosch. Vooral het probleem dat een kaartbezitter amper nog een andere voetballiefhebber kan meenemen naar het stadion, wordt als zeer storend ervaren.

Staatssecretaris Terpstra ontging de laatste maanden de toenemende kritiek van supporters en voetbalclubs uiteraard niet. In een brief aan de KNVB houdt zij echter vast aan de afspraak, waar het betaald voetbal zich in april van het vorig jaar zelf op vastpinde. De toenemende kritiek kan die afspraak niet wegnemen; ook niet nu bijvoorbeeld de landelijke federatie van supportersverenigingen (FSV) zich op basis van een negatief rapport van TNO vierkant tegen de nieuwe kaart heeft uitgesproken.

Van de testclubs blijkt Feyenoord in de uitvoeringsfase grote moeilijkheden te hebben ondervonden. In de aanloop naar het seizoen bleek het personeel op het Stadion niet te zijn toegerust tot het verwerken van de tienduizenden kaarten. Het complexe en arbeidsintensieve karwei begon al met het probleem dat slechts één op de vier supporters het aanvraagformulier juist had ingevuld. Feyenoord is van oordeel dat in geval van een collectieve operatie professionele diensten op dit gebied aangetrokken dienen te worden.

Terpstra heeft in zoverre begrip voor de (aanloop)problemen van de clubs, dat zij bereid is tot een gefaseerde invoering van de kaart-met-pasfoto. Per 1 augustus hoeven van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport niet meer dan negen eredivisieclubs de kaart te hebben ingevoerd. Maar die negen moeten dan wel tenminste zeventig procent van het totaal aan kaarten (ongeveer 350 000) dekken. Dit betekent dat de topclubs zich onder die eerste negen moeten bevinden. Voor de andere profclubs geldt eventueel 1 augustus 1999 als uiterste invoeringsdatum. Dan ook zal de toegang tot de stadions via electronische poortjes gerealiseerd moeten zijn.

In haar streven de afspraken met de KNVB ook tot daadwerkelijke uitvoering te laten komen, kreeg Terpstra gisteren steun van de portefeuillehouder voetbal van de Raad van Hoofdcommissarissen van politie, C. Bakker. In een brief aan de KNVB toonde hij zich bezorgd over de in de media breed uitgemeten twijfels bij de clubs over de nieuwe kaart. “In het beleidskader is afgesproken dat dit jaar de persoonsgebonden clubkaart zou worden ingevoerd, zoveel als mogelijk gekoppeld aan automatische toegangscontrole. Melding uwerzijds dat de invoering vertraagd is en in de kring van clubbesturen nog steeds ter discussie staat, vervullen mij met zorg. Niet alleen omdat de politie overtuigd is van het preventieve effect, maar zeker ook omdat het niet of veel te laat invoeren van kaart en controle, de effectiviteit ernstig aantast en daarmee de activiteiten van alle andere partners ter discussie stelt”, aldus Bakker. Overigens toonde hij zich wel tevreden over de ontwikkeling in dit lopende seizoen. “In de keten van elkaar versterkende maatregelen is als sluitstuk voorzien, dat voor de kleine minderheid van supporters die zich schuldig maakt aan vandalisme en geweld, geen plaats meer is in de stadions. Daartoe dienen ondermeer stadionverboden en om deze stadionverboden ook op lange termijn effectief te laten zijn, is het van essentieel belang dat wordt voorzien in een adequate toegangscontrole.”

mailIcon print |