PHNOM PENH (Reuters) - De vroegere Rode Khmerleider Pol Pot is uit Cambodja ontsnapt, om te voorkomen dat hij voor een internationaal tribunaal wordt gedaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid. Dit beweren twee Cambodjaanse kranten, maar regeringsfunctionarissen ontkennen het bericht.
Pol Pot zou zijn ontsnapt met hulp van China, wat echter door de Chinese ambassade in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh wordt ontkend. Functionarissen van de regering doen de berichten af als propaganda van oppositiegroepen die samen met Rode Khmer-rebellen tegen de regering vechten.
De, overigens regeringsgetrouwe, krant Koh Santepheap schrijft dat Pol Pot is ontsnapt uit de junglebasis van de Rode Khmer in Anlong Veng. De krant citeert oppositiecommandant Nhiek Bun Chhay als de bron van het bericht. Volgens de krant heeft Rode Khmer-generaal Ta Mok rond de tijd van de ontsnapping contact gehad met Chinese diplomaten.
Volgens de oppositiekrant Udom Kateak willen de Chinezen voorkomen dat Pol Pot voor een internationaal tribunaal komt, omdat zij hem hebben gesteund tijdens zijn moorddadig bewind van 1975 tot 1979. De VN bestuderen momenteel hoe Pol Pot kan worden berecht. Na een splitsing binnen de Rode Khmer vorig jaar werd Pol Pot door zijn vroegere kameraden tot levenslange huisarrest in Anlong Veng veroordeeld.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.