*

 
dossier

Archief

Niet van Shakespeare

FRANZ STRAATMAN − 29/01/98, 00:00

Een cd-boekje met de toelichting in het Engels en Japans, uitgegeven door het Nederlandse label Channel Classics, mikt op zeer uiteenlopende markten. MUSIC OF SHAKESPEARE (CC 11497) werd gemaakt door het geheel uit Japanners bestaande, in Nederland wonende musici onder leiding van de gerenommeerde luitist Toyohiko Satoh. Als ensemble voeren ze de naam Alba Musica Kyo, twee Japanse woorden die in combinatie met het Italiaanse 'musica' de perfecte kruisbestuiving tussen oost en west weergeeft.

Music of Shakespeare? Schreef die dan muziek? Neen, het gaat om teksten van hem, losse liedteksten en liederen uit toneelstukken, door tijdgenoten van noten voorzien. Nooit geweten dat vóór Verdi een componist geïnspireerd werd door het Wilgenlied uit 'Othello'. Chiyomi Yamada zingt het met ietwat gevoileerde sopraan op tedere wijze, door luit begeleid. Lieflijk klinkt het beroemde 'Greensleeves' uit de Vrolijke vrouwtjes van Windsor. De liedvoordrachten worden afgewisseld met instrumentale bewerkingen, ook van rond 1600.

Ook niet van Shakespeare is A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM (Glossa/The Grand Tour GCD 921101), want die is van Felix Mendelssohn. Shakespeare inspireerde tot een van de sprookjesachtigste muzieken. De uitvoering is de live-opname van twee concerten in het Utrechtse Vredenburg in juni 1997 door het Orkest van de Achttiende Eeuw geleid door Frans Brüggen.

Een prachtige herinnering aan de geënsceneerde uitvoering waar het 50ste Holland Festival mee geopend werd in het Amsterdamse theater Carré. Op de cd geen teksten, alleen de zilveren, komische verbeelding van Mendelssohn in een maanovergoten, heerlijk dansende verklanking door Brüggens keurtroep. De uitgave markeert het begin van een serie cd's op het Spaanse label Glossa onder eigen titel The Grand Tour.

mailIcon print |