*

 
dossier

Archief

Nederlandse CO2 -uitstoot moet tien procent minder

Door: redactie − 05/02/97, 00:00

Van onze parlementsredactie DEN HAAG, BRUSSEL - Nederland moet zijn uitstoot van broeikasgassen als CO2 tot 2010 met tien procent verminderen. Dat blijkt uit een voorstel dat minister De Boer (PvdA, vrom) aan haar Europese collega's heeft gedaan. In Brussel wordt de kans van slagen niet groot geacht.

De Boer wil tijdens het Nederlandse voorzitterschap de landen van de EU op een lijn zien te krijgen over de beperking van broeikasgas-uitstoot. De EU-landen moeten met een gezamenlijk standpunt komen voor de wereldklimaatconferentie in het Japanse Kyoto in december. Daar worden internationaal nieuwe afspraken gemaakt over de percentages waarmee geïndustraliseerde en ontwikkelingslanden die uitworp gaan terugbrengen. CO2, maar ook methaan en lachgas, zorgen voor opwarming van de aarde, met mogelijk ingrijpende klimaatveranderingen als gevolg.

In het voorstel van de minister legt de EU zich vast op een vermindering met 15 procent ten opzichte van 1990, maar mogen individuele lidstaten daarvan afwijken. Nederland hoeft maar tien procent te halen en in het plan van De Boer mag de uitstoot zelfs nog groeien in Griekenland (5 procent), Spanje (15), Ierland (5), Portugal (25) en Zweden (5). Grote verminderingen moeten Duitsland (-30 procent), Denemarken (-25), Luxemburg (-25) en Groot-Brittanniƫ (-18) zien te realiseren.

Daarbij is gekeken naar wat een land redelijkerwijs kan bereiken. Zijn er bijvoorbeeld nog veel steen- of bruinkoolcentrales, dan kan de CO2-uitstoot makkelijker teruggedrongen worden en komt De Boer met een strengere eis.

Deze gedachte wordt in Brussel met de nodige scepsis begroet. Een soortgelijke constructie werd jaren geleden toegepast bij beperking van de uitworp van de verzurende gassen stikstofoxide en zwaveldioxide. Kringen rond de Europese commissie wijzen erop dat de belangen van de noordelijke landen toen groter waren: zij kampten met verzuring. Landen als Duitsland, Denemarken en Groot-Brittanniƫ zullen nu minder staan te trappelen.

De Europese commissie bespreekt over twee weken een nieuw voorstel om brandstoffen te belasten. Plannen om een CO2-heffing in te voeren hebben in de EU keer op keer schipbreuk geleden. De gedachten gaan nu uit naar een heffing op 'energiedragers' zoals benzine en gas.

De milieubeweging in Nederland reageert gematigd positief op het plan van De Boer. Het Wereldnatuurfonds spreekt van een aanzienlijke stap vooruit, “maar er is meer mogelijk, zoals blijkt uit de voorstellen die wij zelf afgelopen zomer hebben gepresenteerd.”

- Zie ook pagina 9

mailIcon print |