*

 
dossier

Archief

Geen nieuw boedelkrediet, Fokker mogelijk alleen verder

Door: redactie − 09/02/96, 00:00

Van onze redactie economie HILVERSUM, DEN HAAG - Als Fokker niet snel een partner vindt, wil het proberen tijdelijk zelfstandig verder te gaan. Gedurende die periode van zelfstandigheid kan het bedrijf dan, volgens Fokker-topman Van Schaik, alsnog op zoek naar een partner.

Het geld dat Fokker nodig heeft om zo'n periode te overleven, komt in elk geval niet van de overheid. Minister Wijers van economische zaken zei gisteren dat de staat geen tweede boedelkrediet zal verlenen.

“Het huidige krediet kost al 14 tot 15 miljoen gulden per dag. Daar kunnen we niet mee doorgaan. Hoe langer de overheid dat doet, hoe groter het risico dat het geld achteraf verloren kan blijken te zijn,” aldus Wijers. Twee weken geleden, toen het rijk het boedelkrediet verstrekte, liet Wijers ook al weten weinig voor een tweede boedelkrediet te voelen.

Wijers' uitlating betekent dat de kans groot is dat Fokker aan het eind van deze maand zonder geld komt te zitten. Van Schaik erkende gisteren dat hij in grote tijdnood zit. Hij hoopt nog altijd snel een partner te vinden. Momenteel onderzoekt de Canadese vliegtuigbouwer Bombardier hoe de vlag er bij de vliegtuigbouwer precies bij staat. Volgens Van Schaik gebeurt dat op zeer professionele wijze en wordt er zeer serieus met Bombardier gesproken. Volgende week komen andere bedrijven die in delen van Fokker zijn geïnteresseerd aan de beurt. Daartoe behoort het Zuidkoreaanse Samsung.

Zelfstandig De bewindsvoerders van Fokker zullen daarnabekendmaken met wie er verder zal worden gepraat. Als er voor 1 maart geen partner is gevonden, wil Fokker proberen zelfstandig verder te gaan, zo zei Van Schaik gisteren voor het NOS-journaal. Scenario's daarvoor worden momenteel onderzocht. Van Schaik wilde niet ingaan op de vraag hoe Fokker aan het benodigde geld komt om tijdelijk te kunnen overleven, nu de staat niet bereid is het huidige boedelkrediet te vervolgen. “Dat ligt in de schoot van de toekomst”, zei de Fokker-topman slechts.

Het CDA heeft de uitlatingen van Wijers over het eenmalige karakter van het huidige boedelkrediet veroordeeld. Kamerlid Mateman vindt dat Wijers de bewindvoerders van Fokker in een moeilijke positie heeft gebracht. Mateman, die eerder in de Tweede Kamer zei dat het kabinet te weinig heeft gedaan om Fokker te behouden, noemde de uitspraak van Wijers 'voorbarig'. De bewindvoerders moeten volgens hem de overheid achter zich weten en kunnen handelen vanuit een “positie van kracht” en niet met “de rug tegen de muur”.

Wijers reageerde gisteren ook op uitlatingen van Fokker-bewindvoerder Deterink, die dinsdag zei dat zowel de banken als de staat een belangrijke rol moeten gaan spelen als Fokker niet voor 1 maart een partner vindt. Wijers voelt niets voor een leidende rol van de staat. “De ervaring heeft geleerd dat staten daar niet goed in zijn.”

mailIcon print |