*

 
dossier

Archief

LOONGOLF

INEKE NOORDHOFF − 23/08/96, 00:00

Eerst was het alleen de in Nederland gestationeerde Duitse prof. Kleinknecht die zei dat loonmatiging niet goed voor ons was. Een langzame verarming van Nederland, voorspelde hij. Maar hij werd gek verklaard.

Daarna volgden schoorvoetend een paar andere economen. Die benadrukten dat de Nederlandse industrie niet vernieuwend genoeg is. En dat behoudende karakter hebben we vooral kunnen botvieren, omdat de werknemers genoegen nemen met kleine loonstijgingen. Onze ondernemers hoeven helemaal niet te ondernemen; als ze klem komen te zitten, vragen ze de werknemers om een stapje terug te doen.

Tenslotte gingen er een paar vakbonden twijfelen. Want de werknemers leveren in, terwijl de werkgevers van de opbrengst mooie fabrieken bouwen in het buitenland. En als die fabrieken opengaan, moeten ze hier dicht.

Nu is dan ook de overheid opgenomen in het leger van de criticasters van loonmatiging. Minister Zalm van Financien zat met enkele belastingtegenvallers. Hij liet zijn ambtena ren de zaak uitzoeken. En die vonden het lek: loonmatiging heeft de stijging van de lonen belemmerd. Bedrijven profite ren daarvan met relatief grotere winststijgingen. En over winst wordt minder belasting afgedragen dan over loon. Ergo, een strop voor de schatkist.

Zelfs het CPB zit nu in de trein richting de Duitse loonstijgingen. Dat rapporteerde ook deze week dat als de loonstijging volgend jaar wat groter wordt (niet 1,7 maar 2,5 procent), kan worden volstaan met een kleinere lastenverlichting om de koopkracht op peil te houden. Bijna een verkapte oproep tot een loongolf.

Na tien jaar begon eindelijk bij onze oosterburen begrip te ontstaan voor onze zuinigheid-en-vlijt-benadering. Kohl zou, in navolging van Thijs Wöltgens, Nederland maar wat graag als Duitse voorbeeld-provincie willen inlijven.

Juist op dat moment lijken de Hollandse centenwegers verstomd. Geen kik van de Kokken en de Duisenbergs over hoe desastreus grote loonstijgingen zijn voor onze economie.

Waarom blijft het zo stil? Zijn we 'om' of letten we even niet op? Kan Kok niet even uit die begrotingsbesprekingen komen om dat uit te leggen, of moeten we Duisenberg via de ANWB-centrale laten weten dat de vakantie voorbij is?

mailIcon print |