Van onze buitenlandredactie AMSTERDAM - Een Argentijnse oud-marineofficier die in een interview heeft toegegeven dat tijdens de 'vuile oorlog' baby's zijn vermoord heeft zestig dagen cel gekregen.
De 'blonde engel des doods', zoals Alfredo Astiz wordt genoemd, krijgt deze straf omdat hij in een vraaggesprek met het tijdschrift 'Tres Puntos' journalisten en politici heeft bedreigd. “Ik waarschuw jullie, drijf ons niet in het nauw, want ik weet niet hoe wij dan reageren”, zei hij. “Ik ben de best getrainde persoon om een journalist of politicus te doden.”
Astiz bekent in het vijf pagina's tellende interview: “Er zijn baby's ontvoerd, gestolen, gemarteld, vermoord.” De voormalige marineofficier voegde er aan toe: “Ik heb nergens spijt van.”
Tijdens het schrikbewind van generaal Videla en zijn junta, in de periode 1976 tot en met 1983, zijn duizenden mensen spoorloos verdwenen. De schattingen variëren van 9 000 tot 30 000. Nog eens duizenden personen werden geëxecuteerd. De gewelddadigheden waren gericht tegen Argentijnen die van linkse sympathieën werden verdacht en gekant waren tegen het militaire regime. Dat ook baby's werden ontvoerd en gedood is nooit toegegeven.
De 52-jarige 'engel des doods' kan Argentinië niet verlaten omdat hij gezocht wordt door Interpol. In Frankrijk is hij veroordeeld tot levenslang wegens ontvoering en moord op twee Franse nonnen. Zweden zoekt hem omdat hij betrokken zou zijn bij de verdwijning van een 17-jarig Zweeds meisje. In eigen land is Astiz nooit vervolgd. Dat komt door een amnestiewet, die lage officieren vrijwaarde van vervolging omdat ze slechts bevelen hadden opgevolgd.
Het lukt Argentinië maar niet de jaren van terreur te vergeten. Veel Argentijnen willen het helemaal niet vergeten. Woede bestaat er over de plannen van president Carlos Menem. Deze wil in Buenos Aires een 'park van verzoening' aanleggen op de plek van het marine-opleidingscentrum waar duizenden mensen spoorloos verdwenen. Het gebouw wordt gezien als symbool van 'vuile oorlog'. De 'Dwaze Moeders' hebben verontwaardigd gereageerd omdat in hun ogen het 'grootste concentratiekamp dat Argentinië heeft gekend' wordt vernietigd.
Het opleidingscentrum van de marine in Buenos Aires speelde een belangrijke rol in de 'vuile oorlog'. In het witte statige gebouw met grote tuin in een buitenwijk van de stad hebben zich de meest gruwelijke taferelen afgespeeld. Meer dan vierduizend mensen zijn via dit opleidingscentrum 'verdwenen'. Politieke gevangenen zijn hier gemarteld en vervolgens in vliegtuigen geladen om levend boven de oceaan te worden gedumpt.
Dit jaar zal de regering zes miljoen gulden aan obligaties uitkeren aan familieleden van de duizenden mensen die tijdens de dictatuur zijn verdwenen. De centrum-linkse coalitie heeft inmiddels besloten een wetsvoorstel in te dienen om de amnestiewet die militairen, zoals oud-marineofficier Astiz, vrijpleitte te herroepen. Op deze manier kunnen de schuldigen van de Argentijnse schrikbewind toch nog worden gestraft.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.