*

 
dossier

Archief

Sluipmoordenaar Voinea kan het Davis Cup-ploeg heel lastig maken

Door: redactie − 17/01/97, 00:00

MELBOURNE (ANP) - Adrian Voinea heeft de tengere lichaamsbouw van de Pink Panther, maar (nog) niet diens streken. De 22-jarige Roemeen vergat gisteren Pete Sampras op te knopen. De nummer een van de wereld ontsnapte in de tweede ronde van de Australian Open, 3-6 6-2 6-3 6-2.

Voinea, kopman van de Roemeense Davis Cup-ploeg in de wedstrijd begin februari in Boekarest tegen Nederland, leidde tegen de Amerikaan met 6-3 2-1 en was op 40-15 één klap verwijderd van de 3-1. “Ik had het gevoel dat ik Sampras kon verslaan”, keek de Roemeen terug. Die ene klap kwam er nooit. “Ik begon te veel na te denken”, verklaarde Voinea in gebroken Engels. “Ik stond tegen de wind in te serveren en wilde hem bij elke opslag verrassen. Daardoor raakte ik uit mijn ritme.” Sampras scoorde vier punten op rij en brak de opslag van de Roemeen.

“Daarna kreeg ik nog één kans”, vond Voinea. “Op 3-3 in de derde set miste ik twee breekpunten. Pete sloeg twee miraculeuze ballen. Echt magic, ik had ze nog nooit gezien. Voor hem waren ze kennelijk normaal. Hij keek niet op of om. Pete is de beste van de wereld.” Voinea is de beste tennisser van Roemenië sinds het tijdperk van Nastase en van Tiriac. Tegen Nederland is hij de onbetwiste kopman van de Roemeense Davis Cup-ploeg. Maar wie het tweede enkelspel voor zijn rekening neemt, weet hij niet. In de promotiewedstrijd tegen België (3-2) viel de beslissing aan de snookertafel.

De vaardigheid met de biljartkeu gaf bij bondscoach Segarceanu de doorslag. Pavel was beter op stoot dan Pescariu en werd tweede man. Sindsdien leeft Pescariu op voet van oorlog met de bondscoach. Toch werd hij tegen Nederland geselecteerd. Net als Cosac, de dubbelspeler, die alleen nog in de Duitse competitie in actie komt. Tegen Nederland wordt gespeeld op hardcourt. “Dat is voor mij een grote teleurstelling”, bekent Voinea. “Op gravel hebben wij de beste kansen. Maar de vloer van de sporthal waarin wij spelen, is 22 jaar oud. Daarin kan geen vrachtwagen gravel gelost worden. Ze zijn bang dat die wagen door de vloer zakt. Vandaar dat de bond gekozen heeft voor de langzaamste soort hardcourt.”

Voinea is in Roemenië achter voetballer Hagi de populairste sportheld van het land. “Als ik door Boekarest loop, spreken mensen me aan. Ik speel voor het Roemeense volk, voor de jeugd, voor de populariteit van het tennis, maar niet voor het geld en de tennismafia op het bondsbureau.” Zeven jaar geleden ontvluchtte hij die mafia. “De tennisbond wilde en kon niets voor mij doen. In Focsani waar ik ben geboren, waren geen faciliteiten. Als ik tennisprof wilde worden, moest ik weg. Ik had geen andere keus.” Hij vertrok naar Italië omdat zijn oudere broer Marian daar coachte. Sedert die tijd leeft hij in Perugia. De doorbraak van Voinea vond plaats op Roland Garros 1995 in zijn derde profjaar. Als qualifier haalde hij in Parijs de kwartfinales. De overwinning op Becker in de derde ronde veranderde zijn leven. “Dat was het keerpunt in mijn leven.”

Na Roland Garros steeg hij gestaag op de wereldranglijst. Van 128 in Parijs naar 36 in april 1996, zijn hoogste ranking ooit. Hij versloeg Thomas Muster in Indian Wells en bracht Roemenië vrijwel in zijn eentje na dertien jaar terug in de wereldgroep van de Davis Cup. Hij werd in Palermo de eerste Roemeense finalist in een ATP-toernooi sinds Nastase in 1981. Voinea werd een naam in de tenniswereld. “Een sluipmoordenaar op de baan”, zegt Tjerk Bogtstra, de coach van Jan Siemerink. “Sluw, gevaarlijk. Sterke backhand, gemakkelijke passeerslag. Op trage banen levensgevaarlijk tegen aanvallers.” Hij doet Bogstra denken aan de Pink Panther. “Dat tengere lijf, die sluipende beweging op de baan. Prachtig! Nederland is nog niet klaar met hem.”

mailIcon print |