HEBRON (AFP, AP, Reuter) - De Israëlische soldaat die gisteren het vuur opende op Arabieren in Hebron, hoopte zo de teruggave van de stad aan de Palestijnen te verhinderen. Eén van de zeven Arabieren die hij wist te verwonden voordat Israëlische soldaten hem konden overmeesteren is er ernstig aan toe.
De 19-jarige Noam Friedman, was gekleed in zijn legeruniform toen hij zijn terreurdaad beging, hoewel hij op dat moment buiten dienst was. Hij zei met zijn daad te hebben willen voorkomen dat Hebron voor joden verloren zou gaan. “Abraham kocht de Grot der Patriarchen voor vierhonderd zilveren sjekels. Niemand zal hem teruggeven”, zei Friedman, terwijl hij met zijn vuist zwaaide naar de camera's van de Israëlische televisie. “Bibi blijft alleen achter, zonder joden die achter hem staan”, wist Friedman nog uit te brengen voordat de deuren van een politiebusje achter hem sloten. 'Bibi' is de bijnaam van premier Benjamin Netanjahoe.
De Grot der Patriarchen is de plek waar volgens de overlevering de Bijbelse figuren Abraham, Izaük en Jacob en hun vrouwen begraven liggen. Abraham, de aartsvader van de joden, zou vierduizend jaar geleden vierhonderd sjekels hebben betaald voor een grot waarin hij zijn overleden vrouw Sarah kon begraven. De plek is echter ook een heilige plaats voor moslims, die de grot Haram al-Ibrahimi noemen.
De schietpartij leek geen grote schade aan het vredesproces te hebben toegebracht. De Amerikaanse bemiddelaar Ross veroordeelde de schietpartij in scherpe bewoordingen. “Deze terreurdaad was geen toeval”, aldus Ross. Hij voegde eraan toe dat dergelijke pogingen om het vredesproces te ondermijnen, gedoemd zijn te mislukken. Gevraagd of de onderhandelingen over de ontruiming van Hebron ondanks het bloedbad doorgaan, antwoordde de Amerikaanse bemiddelaar: “Ja”.
De Israëlische premier Netanjahoe veroordeelde de schietpartij onmiddellijk als “een verwerpelijke daad”. De Palestijnse president Arafat riep op tot kalmte.
Gisteravond was nog onduidelijk waar en wanneer Arafat en Netanjahoe elkaar zouden ontmoeten. Ross zei dat de twee elkaar “op z'n laatst” vandaag zouden treffen. Een voor oudejaarsdag aangekondige ontmoeting werd eerder uitgesteld, omdat Netanjahoe op het geplande moment in het Israëlische parlement moest verschijnen.
Gehoopt wordt dat beide leiders bij een persoonlijke ontmoeting de laatste hindernissen voor een akkoord over de ontruiming van Hebron uit de weg kunnen ruimen. Voornaamste obstakel vormen de veiligheidsgaranties voor de joodse kolonisten in Hebron.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.