*

 
dossier

Archief

Standpunten op klimaat-top schuiven

Door: redactie − 09/12/97, 00:00

Van een onzer verslaggeefsters KYOTO - Er zit voor het eerst enige beweging in de posities van de verschillende partijen die in Kyoto onderhandelen over een klimaatverdrag. De Verenigde Staten, Japan en de Europese Unie hebben tot diep in de nacht vergaderd over verschillende voorstellen. Vandaag raadplegen ze hun 'achterban'.

Minister De Boer benadrukte gisternacht na afloop van het beraad dat er geen afspraken zijn gemaakt. Ook ligt er geen compromis op tafel. “Maar er gebeurt wel wat.” Het is volgens haar volstrekt onduidelijk wat de uitkomst zal zijn, ook omdat de ontwikkelingslanden niet bij het nachtelijke gesprek aanwezig waren. Anderzijds constateert De Boer dat bij alle landen de wil leeft om er uit te komen.

Over alle conflictpunten is gesproken. De drie partijen verschillen van mening over de vraag in welk tempo en in welke omvang de uitstoot van broeikasgassen moet worden teruggedrongen. Ook zijn ze het niet eens over de vraag of die vermindering in ontwikkelingslanden mag worden afgekocht en of de arme landen hun uitstoot ook moeten verminderen.

Eerder op de dag had vice-president Gore van de Verenigde Staten aangekondigd dat hij de Amerikaanse onderhandelaars had opgeroepen zich flexibeler op te stellen.

De Boer zei na afloop van het overleg tussen de Amerikanen, Japanners en de Europese Unie dat zij wel iets van die soepeler houding had gemerkt.

Gore onderstreepte dat de derde klimaatconferentie slechts een begin kan zijn van gezamenlijk beleid om de opwarming an de aarde tegen te gaan. De eerste stap moet volgens hem zijn, dat de landen realistische, haalbare en juridisch bindende afspraken maken over het terugdringen van broeikasgassen die het broeiskaseffect versterken. De milieubeweging reageerde teleurgesteld. Greenpeace kenschetste Gores toespraak als retoriek.

De VS verlangen van in elk geval de rijkere ontwikkelingslanden dat zij ook bereid zijn de uitstoot te verminderen. Een land als Saoedie-Arabiƫ liet weten daar niets voor te voelen. Prins Fahad Abdallah Al-Saud wees erop dat twee jaar geleden in Berlijn is vastgesteld dat de ontwikkelingslanden in Kyoto geen nieuwe verplichtingen zouden worden opgelegd. Hij noemde de wens van de VS een bedreiging voor de klimaattop.

mailIcon print |