Het aantal mensen dat hun woning ernstig laat vervuilen, neemt de laatste jaren sterk toe. Oorzaak is volgens de GGD in Breda de toenemende individualisering.
Als de situatie zo uit de hand loopt dat buren klagen over stank of ongedierte, komt in veel gevallen de GGD eraan te pas. In het stadsgewest Breda is dat de taak van medewerkster D. Snoek. De afgelopen vijf jaar kreeg zij het alsmaar drukker.
Zo kwamen er in 1997 33 meldingen binnen, vorig jaar 44 en zijn het er nu al 43. ,,Het probleem komt in alle lagen van de bevolking voor. Vaak is sprake van eenzaamheid, maar ook verslaving of psychische problemen leiden tot vervuiling.''
,,Daarnaast is er de groep jongeren die de hele dag niks anders doet dan werken en alleen thuis komt om te slapen. Die hebben dikwijls niet eens in de gaten dat het huis vervuilt''.
Buren hebben tegenwoordig zo weinig contact met elkaar dat vervuiling hen pas opvalt als het begint te stinken, of als het in of rondom een woning ineens stikt van de vliegen, muizen of ratten.
,,Vroeger kwamen buren geregeld bij elkaar over de vloer. Nu weten mensen nauwelijks wie naast hun woont, of is het hooguit een keer 'goedendag' op straat.''
Als sprake is van een onhoudbare situatie, gaat Snoek op huisbezoek en schakelt in veel gevallen een schoonmaakbedrijf in. Als er ratten zitten, betaalt de gemeente, anders moeten de bewoners zelf voor de kosten (al heel gauw 2500 gulden) opdraaien.
Snoek: ,,Om herhaling te voorkomen is, zeker in het begin, vaak hulp nodig. Voor een gezinshulp is er in Breda een wachtlijst van twee jaar''.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.