*

 
dossier

Archief

Nog een keer demonstratie vóór vliegveld Maastricht

Door: redactie − 22/01/96, 00:00

Van onze correspondent MAASTRICHT - Maastricht-Aachen- Airport heeft zonder Oost-Westbaan geen overlevingskansen. Als de nieuwe landingsbaan er niet komt, zal het Limburgse vliegveld zo goed als zeker zijn poorten moeten sluiten.

Die angst spraken personeelsleden van de luchthaven en enkele omliggende bedrijven gisteren uit tijdens een demonstratieve manifestatie vóór de aanleg van de Oost-Westbaan, die op het vliegveld werd gehouden. Volgens de actieleiders J. Dumolin en C. Lemmens van de Belangengroep Werknemers Bedrijven Maastricht-Aachen-Airport zullen zeker 1200 mensen hun baan verliezen als de uitbreiding van het vliegveld niet doorgaat.

De oost-westbaan moet de huidige noord-zuidbaan vervangen, die eigenlijk verkeerd ligt en alleen op grond van een aantal ontheffingen mag worden gebruikt. Die tijdelijke beschikking vervalt als de nieuwe landingsbaan klaar is. “Maar als de oost-westbaan er niet komt, moet de noord-zuidbaan aan veel hogere normen voldoen,” legt Dumolin uit. “Dat brengt natuurlijk weer nieuwe kosten met zich mee. Daar staat tegenover dat de inkomsten alleen maar zullen dalen, omdat de grote vrachttoestellen hier niet meer mogen landen. Op die manier zal het vliegveld nooit rendabel worden en dus moeten sluiten.”

Interim-manager R. Lenterman van de Airport erkent in bedekte termen dat het voorbestaan van de luchthaven in gevaar komt, als de Oost-Westbaan niet wordt aangelegd. “In dat geval zullen we natuurlijk alles doen om de luchthaven draaiende te houden, maar ik betwijfel of dat realistisch is. Bedrijven die zich hier gevestigd hebben, zullen vertrekken en overheden zullen zuiniger worden met hun financiële bijdragen.”

De Belangengroep Werknemers Bedrijven Maastricht-Aachen-Airport denkt zelfs dat het in het ergste geval binnen een jaar gedaan kan zijn met het vliegveld. Met leuzen als 'Limburg wil die baan', 'Geen baan geen werk' en 'Oost west, baan best' demonstreerden gisteren enkele honderden van de in totaal 1400 mensen die op en rond Maastricht-Aachen-Airport werken voor een snelle aanleg van de oost-westbaan.

Vrijdag was hij al met een delegatie naar Den Haag gereisd om minister A. Jorritsma van Verkeer en minister De Boer van milieu een petitie aan te bieden, waarin het kabinet wordt opgeroepen volgende maand vóór de uitbreiding van het Limburgse vliegveld te kiezen. Lemmens ontkent dat de acties van het personeel erg laat op gang komen. “We hebben beslist niet zitten suffen. Toen het kabinet in 1994 een aanwijzingsbesluit nam, dachten wij dat de zaak geregeld was en de oost-westbaan er zou komen. Maar dat bleek dus niet zo te zijn. De definitieve beslissing is iedere keer weer uitgesteld en intussen ontvangen wij steeds meer signalen van bedrijven die van het vliegveld dreigen te vertrekken, omdat de nieuwe baan veel te lang op zich laat wachten.”

De namen van die bedrijven wil Lemmens niet noemen, maar hij benadrukt nogmaals dat de werkgelegenheid van meer dan duizend mensen op de tocht staat.

mailIcon print |