PAPENDRECHT - Zaterdag won landskampioen PKC de korfbaltopper tegen Blauw Wit met 24-21. Dat biedt uitzicht op de zaalfinale en mogelijk een nieuwe landstitel. Een dag later won de Belgische titelhouder Catba de Europa Cup. Dat gebeurde in een toernooi waar de kampioen uit het sterkste korfballand ontbrak.
Dit stuk had uit Antwerpen moeten komen, maar het komt uit Papendrecht. De Nederlandse landskampioen liet deze dagen verstek gaan op het Europa-Cuptoernooi in België. PKC is een zaterdagclub, de EC-finale was op zondag. Voor PKC was dat reden niet aan het toernooi deel te nemen. “Uit respect voor onze achterban”, verklaart PKC-voorzitter Wim Schölzel. “Veel van onze leden willen hun zondag anders invullen dan met korfbal.”
PKC is geen christelijke vereniging, maar houdt wel op zondag de sporthal gesloten omdat een deel van de leden bezwaar heeft tegen zondagssport. PKC-spelers zijn vrij om zelf uit te maken of zij op zondag in een vertegenwoordigend team willen uitkomen. De meeste selectiespelers hebben geen bezwaar tegen spelen op zondag, maar “of ik of anderen wel of niet op zondag willen spelen, is onbelangrijk”, stelde aanvoerster Margo Coenraads (inmiddels gestopt) vorig jaar al. “We vertegenwoordigen PKC en hebben ons maar bij het club-principe neer te leggen.”
Het PKC-standpunt gaf veel opschudding. Een EC-toernooi zonder Nederlandse inbreng is een lege-dop-evenement. De Nederlandse en Belgische kampioenen maken immers het toernooi; de andere ploegen zijn te zwak. Zonder PKC werd de Europa Cup een weggeefprijsje voor Catba.
De Internationale Korfbal Federatie (IKF) eiste dan ook dat de Nederlandse bond (KNKV) een ander team naar Antwerpen zou sturen. Dat deed het KNKV evenwel niet. Voorzitter Cort van Dijk: “Het inschrijven van de ploeg, die als tweede is geëindigd, kan op zich worden verdedigd als een respectabel standpunt, maar zo'n keuze biedt geen structurele oplossing.”
Tijdens een bijeenkomst met de hoofdklasseclubs werd dat standpunt met ruime meerderheid onderschreven. En dus liet het KNKV weten dat het alleen PKC zou inschrijven als de finale op zaterdag zou worden gespeeld.
Uit de Belgische reacties sprak geen enkel begrip. Het bondsblad De Korf trok ongemeen fel van leer tegen de Nederlandse 'chantage'. “Dus moest het hele internationale toneel maar plooien voor het religieuze fundamentalisme van een Hollands team. Geprangd met de erfenis toen de Christelijke en de nationale bond samen gingen, spartelt dat bestuur nu als Luther in het internationale wijwatervat.”
Cort van Dijk vindt deze Belgische stijlbloem niet op zijn plaats: “Het KNKV wordt wel verweten arrogant te zijn als het gaat om internationaal korfbal. Ik vind dat merkwaardig. Als een normaal bedrijf een grote aandeelhouder heeft, is het gebruikelijk dat deze het bedrijfsbeleid belangrijke sturing geeft, maar in het korfbal lijken de verhoudingen anders te liggen. Het is mooi dat veel idealisten werken voor het internationale korfbal, maar deze idealisten moeten niet vergeten dat de ontwikkeling ervan voor een substantieel deel afhankelijk is van de Nederlandse korfballers, zowel speltechnisch als financieel.”
Het hoofdbestuur bleef dus pal achter PKC staan, maar zocht wel een structurele oplossing. Immers, PKC kan dit jaar weer kampioen worden. Daarom komt het KNKV met een voorstel om het aantal deelnemers aan het EC-toernooi tot zes ploegen terug te brengen (in plaats van acht) en het driedaagse toernooi van donderdag tot zaterdag te houden. Het KNKV is bereid de organisatie voor 1999 op zich te nemen. Van Dijk: “Er zijn in Nederland prachtige verenigingshallen, waar op zaterdag de finale kan worden gespeeld.”
Dit voorstel komt in april op het IKF-congres in Portugal aan de orde. Het is niet aannemelijk dat het met gejuich zal worden ontvangen. De 'kleine' landen willen zoveel mogelijk deelnemers kans geven mee te doen en in België heerst nog boosheid en frustratie vanwege de Nederlandse dwingelandij. De Korf: “Het is een regelrecht affront wat het KNKV presenteert aan Catba. Dit landje, met slechts 7000 korfballers, wil zich niet als een dweil door de grote broer laten misbruiken.”
Zo speelde PKC dus zaterdag gewoon een thuiswedstrijd tegen Blauw Wit en zo won Catba de finale van een gedevalueerd toernooi om de Europa Cup met 21-9 van het Engelse Mitcham. Moet erg spannend geweest zijn.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.