*

 
dossier

Archief

Jakarta stuurt 3 000 soldaten naar Ambon

Door: redactie − 04/03/99, 00:00

Het Indonesische leger heeft drieduizend soldaten naar Ambon gestuurd in de hoop het geweld op het eiland te bezweren. De soldaten hebben opdracht te schieten op elke relschopper.

,,Zij moeten niet schieten om te doden. Ze moeten schieten op de voeten'', zei stafchef Wiranto van het Indonesische leger.

Dat was een verwijzing naar de dood van vier moslims, afgelopen maandag. Ordetroepen zouden toen op Ambon gericht hebben geschoten op moskeebezoekers. Daarbij vielen vier doden. Twee agenten en een soldaat zitten vast voor ondervraging.

In het overwegend islamitische Indonesië is woedend gereageerd op het incident. Het Indonesische leger krijgt toch al zware kritiek omdat de militairen het geweld op Ambon niet kunnen verhinbderen en zelfs partij zouden kiezen in het conflict.

Waarschijnlijk om tegemoet te komen aan de kritiek heeft stafchef Wiranto gisteren het hoofd van de politie op Ambon uit zijn functie gezet. De politiechef wordt vervangen door een luitenant-generaal van het nationale korps.

In Jakarta zijn gisteren duizend orthodoxe moslimstudenten de straat op gegaan. Zij riepen op tot een 'heilige oorlog' op Ambon. ,,Stuur ons naar Ambon, stop de moord op moslims en de vernietiging van de moslims'', scandeerden de studenten. ,,Wij zijn bereid te sterven als martelaar.''

Op Ambon zelf was het voor het eerst iets rustiger. Er reden weer bussen in Ambon-stad, en enkele winkels gingen open. Maar de stad is nog steeds verdeeld in christelijke en islamitische oorlogszones. Beide partijen proberen over en weer wraak te nemen voor de tientallen doden van de afgelopen week.

mailIcon print |