*

 
dossier

Archief

VBO/MAVO, HAVO EN VWO DUITS

MARJAN AGERBEEK; DICKY NIEUWENHUIS − 19/05/95, 00:00

Trouw volgt in deze rubriek negen examenkandidaten uit Wageningen en Rhenen. Donderdag was een examendag met weinig variatie: 's morgens Duits, 's middags economie - voor alle schoolsoorten. In de grafiek van donderdag ontbrak het percentage VBO'ers dat wiskunde doet. Dat ligt op 56,7 UITSLAGEN DUITS VWO 1 B; 2 D; 3 B; 4 B; 5 B; 6 A; 7 C; 8 D; 9 D; 10 E; 11 A; 12 B; 13 A; 14 D; 15 E; 16 B; 17 A; 18 E; 19 C; 20 C; 21 A; 22 B; 23 A; 24 B; 25 C; 26 D; 27 D; 28 C; 29 B; 30 B; 31 C; 32 B; 33 E; 34 D; 35 C; 36 A; 37 A; 38 D; 39 A; 40 A; 41 C; 42 C; 43 B; 44 A; 45 C; 46 D; 47 A; 48 B; 49 C; 50 B VBO (C) MAVO (C) 1 C; 2 D; 3 B; 4 B; 5 A; 6 C; 7 A; 8 B; 9 A; 10 E; 11 A; 12 B; 13 A; 14 C; 15 A; 16 C; 17 D; 18 D; 19 D; 20 B; 21 B; 22 B; 23 C; 24 A; 25 D; 26 C; 27 D; 28 C; 29 B; 30 A; 31 A; 32 B; 33 B; 34 A; 35 A; 36 A; 37 C; 38 A; 39 B; 40 C; 41 A; 42 A; 43 A; 44 C; 45 C; 46 D; 47 C; 48 B; 49 C; 50 C

“Vooral de tweede was vreselijk vervelend. Daarin werd opgesomd waarop Duitse politici letten als ze ontwikkelingshulp willen geven,” vertelt Michiel. Of hij soms niet van politieke onderwerpen houdt? Welnee, daar heeft het niets mee te maken. “Het leek wel of die politici zelf dat stuk hadden geschreven. Met van die lange zinnen en onbegrijpelijke woorden.”

Michiels harde kritiek wordt door zijn klasgenoten op Het Wagenings gedeeld, vertelt hij. “Ik ben al tien keer in Duitsland geweest en ik spreek heel goed Duits. Maar zelfs ìk vond dit examen heel lastig. Dus mijn klasgenoten zeiden: als jij het moeilijk vindt is het gewoon niet te doen.” Het gemeenste onderdeel in het examen was de voorlaatste tekst, oordeelt Michiel. “Dat was een gigantische instinker. Het leek over kunst te gaan, maar het eigenlijke onderwerp was een gezelschapsspel over kunst. Tenminste, dat dacht ik.”

Sal Kroonenberg heeft zowaar even gelachen tijdens het VWO-examen Duits. De tweede tekst, uit de Süddeutsche Zeitung, ging over de vercommercialisering van de Olympische Spelen. Daardoor blijft er niets van de duizenden jaren oude Olympische gedachte over, stelde de schrijver. De laatste zin van het stuk was echt een knaller, vindt Sal. Die luidde: Wahrscheinlich würde wieder einmal ein Pause von 2000 Jahren guttun, aber für so lange bindet sich vermutlich kein Sponsor.

Maar behalve deze passage viel er niets te lachen. Niet dat het moeilijk was, maar het was zo véél. Na drie teksten had Sal eigenlijk geen zin meer in de overige vier. Toen was de concentratie weg en dat maakt de kans op fouten groter. Dus hij weet niet of het wel goed afloopt. “Ik had ook niet zo veel geoefend', bekent hij. “Ik vind tekst verklaren niet zo leuk.”

Twee meisjes die opgelucht uit de kantine van SG Rhenen komen, ploffen een paar meter verder op de grond neer. Ze spreiden de opgaven van het mavo/VBO-examen Duits, en hun kladpapier, voor zich uit. Haastig beginnen ze kruisjes te zetten. “Bij vraag 17 had ik B, jij ook?” Bij 17 belandt een kruisje. Hoe meer kruisjes, hoe beter.

Joyce van den Helder heeft haar antwoorden nog met niemand vergeleken, maar ze vermoedt dat het wel pluis is. “Eigenlijk liggen leesteksten mij helemaal niet, maar deze bevielen mij wel”, zegt ze opgetogen. “Het ging zo goed dat ik dacht: ligt dit nu aan mij of is het echt zo makkelijk?”

Waarschijnlijk lag het aan Joyce. De meeste examenkandidaten van de SG Rhenen verlaten mopperend de examenzaal. “'k Snapte er niks van, onwijs moeilijk.” Lisette de Jong, die VBO-examen doet, werd er ook niet echt vrolijk van. Ze vond het maar een saai en lastig examen. Gelukkig heeft ze nog iets achter de hand als het resultaat tegenvalt: “Gisteren heb ik het B-examen Duits gemaakt. Daar heb ik 7,4 voor.”

Docent Duits John Visser vond de examens 'best pittig'. Vooral de binnenkomer van het D-examen, een tekst over penvrienden, was volgens hem van een behoorlijk hoog niveau. “Het is erg merkwaardig dat juist deze tekst ook in het C-examen staat. Meestal nemen ze voor C het eenvoudigste onderdeel gekozen uit D.”

Lisette en Joyce vonden de 'Lückentext', waarin weggelaten woorden ingevuld moeten worden, erg moeilijk. “Klopt,” zegt Visser, “de leerlingen moeten hier meer handelingen voor verrichten dan bij een multiple-choicetekst. Daarbij hoef je niet altijd alles te begrijpen om toch iets in te kunnen vullen. Hier wel.”

SPIEKEN VOORKOMEN VERGT TWEE A4's

Het Wagenings doet er àlles aan om spieken tijdens het examen te voorkomen. De kandidaten hebben twee A4-tjes met regels gekregen. Zo mogen er geen tabellenboekjes mee de zaal in, anders zouden er maar formules in geheime hoekjes worden geschreven. Ook voor interest- en logaritmetafels geldt verboden toegang; daar zorgt de school voor. En verder mogen er geen kladpapiertjes mee de zaal in, geen boeken en geen tipp-ex. De laatste regel van het epistel is van een andere orde: alle boeken die van de schoolbibliotheek zijn geleend moeten voor het begin van het examen worden ingeleverd. Anders komen ze nooit terug.

GYM IS BUITEN, WANT BINNEN IS EXAMEN

Een klein meisje met blote benen en een paardestaart staat te rillen in de gang van Het Wagenings. “Hebben we buiten gym?” vraagt ze met een benepen gezicht aan een klasgenoot. Het antwoord luidt ja. Want in de gymzalen zitten de examenkandidaten te ploeteren. De vloer is afgedekt met een enorme lap stof en daarbovenop staan de stoelen en tafels. Van gymles kan geen sprake meer zijn. Helaas voor de leerlingen hebben de weergoden het examen in de steek gelaten. Kon er vorig jaar nog in de tuin worden gestudeerd, nu is het paraplu-weer. Dat betekent soppen, tijdens de gymles.

BASISSCHOOL STOORT BOSSCHE EXAMENS

Ook gisteren kreeg het Laks weer een paar telefoontjes in de categorie 'geluidsoverlast.' Eindexamenkandidaten van een school in Den Bosch hebben het het zwaarst te verduren gehad. In het stadion van FC Den Bosch, pal naast hun school, hadden basisscholen een sportdag. Om die een beetje op te vrolijken, draaiden ze er de hele dag muziek bij. “Heel jammer dat ze met de examens geen rekening houden”, zegt een woordvoerder van het Laks. Ook vervelend was het vuurwerk dat vlakbij een school in Delfzijl af werd gestoken, voor de opening van een of ander gebouw.

mailIcon print |