UTRECHT - De machine van glanzend roestvrij staal lijkt te zijn ontworpen voor de chocoladefabriek uit het beroemde kinderboek van Roald Dahl. Een paar buizen, een metertje, helrode limonadeflesjes en een regelpaneel. Maar met deze limonade-vuller won het Utrechtse bedrijf OMVE Netherlands deze week de 'Niet-Dom-trofee' van het Innovatiecentrum Midden Nederland in Utrecht.
Klanten van buiten de regio vatten het woordgrapje van de prijs - vernoemd naar de Utrechtse stadstoren - niet meteen. Directeur G. van Oord noemt het dan ook liever de 'innovatie-trofee'. Trots is hij wel. “We hebben meteen als dank aan al onze toeleveranciers een fax gestuurd.”
De vulmachine is bedoeld voor laboratoria van grote bier- en frisdrankproducenten waar in het geheim nieuwe dranken worden ontwikkeld. De machine kan de hoeveelheden smaakstoffen en de hoeveelheid bubbels met grote precisie regelen. Ook is de hoeveelheid schuim te variëren. De fabrikant kan zo verschillende, nauwkeurig samengestelde drankjes aan panels laten proeven. “Grolsch, dat nu met veel nieuwe smaakjes komt, kocht als een van de eersten bij ons een apparaat voor het bewerken van bier. De biermarkt is een verdringingsmarkt, en”, lacht Van Oord, “daar staan we natuurlijk van harte achter.” Inmiddels staan de OMVE-machines bij multinationals als Unilever, Procter & Gamble en Coca Cola.
Van Oord nam eind 1993 het toen bijna failliete OMVE over. De vorige eigenaar kon door een ongeluk zijn onderneming niet meer leiden. Van Oord wilde via de wensen van de oude klanten, een nieuwe vulmachine ontwikkelen. “Het oude apparaat had 800 onderdelen. Ik vertelde mijn mensen dat de nieuwe machine uit maximaal 300 onderdelen mocht bestaan. Dat betekent een nieuwe denkwijze. Dat betekent ook 500 onderdelen die niet verkeerd ontwikkeld kunnen worden, 500 stukken die niet te laat worden besteld en 500 onderdelen die niet kapot gaan.”
Inmiddels heeft hij er twintig over de hele wereld verkocht. Van Oord trekt een rommelige doos met lege blikjes en flesjes onder zijn bureau vandaan. “Vrienden hebben dit voor me meegenomen van hun reizen over heel de wereld. Kijk, dit is een Afrikaans blikje, van een onbekende producent. Die schrijf ik dan meteen een brief.”
Van Oord is tevreden over het door de overheid gestimuleerde innovatiecentrum. Het brengt vernieuwende bedrijven bij elkaar, vindt hij. “In dit kleine gebied, Nederland, zit zoveel kennis. Je moet alleen weten hoe je uit die enorme voorraadkast kan putten.” Te veel kleine bedrijven zoeken die kanalen niet op.
De jury van de innovatie-trofee prijst de 'grote risicobereidheid' van OMVE. Van Oord ernstig: “Het was alles of niks. En 'niks' was voor mij persoonlijk een ramp geweest.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.