*

 
dossier

Archief

Schuivende pionnen

JAN VISSER − 17/01/96, 00:00

Van uitstel komt geen afstel. Aan het vrij zachte en regionaal zelfs voorjaarsachtige weer komt een einde omdat de luchtdrukverdeling een winters karakter gaat krijgen.

Bovendien komen de rekencentra meer en meer op een lijn te zitten, wat de geloofwaardigheid van de verwachtingen ten goede komt. Hoewel er in het heersende weerbeeld tot het weekeinde nog weinig verandert, gaat het schuiven met de belangrijkste pionnen reeds beginnen. Boven Scandinaviƫ en het noordwesten van Rusland komt een krachtig hogedrukgebied tot ontwikkeling terwijl tegelijkertijd het hoog over oostelijk Europa in betekenis afneemt. Komend weekeinde zakt de luchtdruk boven West-Europa onder invloed van een zuidwaarts zakkende IJslanddepressie. Wanneer dit proces op gang komt kan een naar oostzuidoost krimpende wind koude lucht uit Oost-Europa naar het westen transporteren. Daarin gaat het dit weekeinde 's nachts vriezen en overdag daalt de temperatuur tot rond het vriespunt. Gevoelsmatig zal het overigens kouder aanvoelen omdat de wind aantrekt. Extreme kou na het weekeinde in het noorden van Rusland. Aan de zuidflank van een krachtig hogedrukgebied boven de Kara Zee, dat goede banden onderhoudt met de Scandinavische blokkade, dringt namelijk ijskoude Siberische lucht NO-Europa binnen.

Met een zwakke zuidelijke stroming wordt vandaag opnieuw vochtige lucht aangevoerd. Daarin komt vooral tijdens de ochtenduren op veel plaatsen dichte mist voor. Tijdens de middaguren ook perioden met zon die waarschijnlijk een wat grootschaliger karakter zullen hebben dan gisteren. Waar de zon de mistvelden wel en waar niet ontstijgt is moeilijk aan te geven. Zo werd voor gisteren in het westen de kans op bewolking het grootst geacht en feitelijk bleef juist het oosten in nevelen gehuld. De maximum temperaturen lopen vanmiddag op tot rond 5'. De komende nacht in opklaringsgebieden een graadje vorst. Morgen opnieuw een droge dag met regionaal zon maar ook wolkenvelden en vooral 's ochtends kans op mist. Nauwelijks dooi op de Wadden maar in het zuiden van Limburg bereikte Oost Maarland gisteren met 12,0' voor de 10de opeenvolgende dag een maximum van meer dan 10'. Verder zon in het westen maar de rest van het land zat meestentijds in de mist.

mailIcon print |