Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Bejaarden met alleen AOW of klein aanvullend pensioen krijgen er per 1 juli iets bij, een half jaar vroeger dan het kabinet eerder aankondigde. Premier Kok zei dit zaterdag op het PvdA-congres in Den Haag in een zeer zelfbewuste en optimistische rede.
“De economische vooruitzichten voor de komende jaren zijn zonder meer positief”, hield hij zijn partijgenoten voor. “Het is de eerste keer sinds ik minister ben dat ik dat zonder omwegen uitspreek.”
Premier Kok gaf aan waar hij meevallers (naar uit berekeningen van het ministerie van financiƫn is gebleken 4,7 miljard gulden, waarvan 2,3 miljard jaarlijks terugkomt) voor wil gebruiken. De voor 1998 voorgenomen verhoging van de belastingaftrek voor bejaarden wordt een half jaar vervroegd. Alleenstaande bejaarden krijgen iets meer dan bejaarden met een partner. Voor alleenstaande bejaarden gaat het om een inkomensverhoging van twintig gulden per maand.
De premier wil ook meer doen aan armoedebestrijding. Waarschijnlijk zal het kabinet het budget voor bijzondere bijstand fors verhogen.
Op de langere termijn ziet Kok vooral een uitdaging in het verhogen van de arbeidsdeelname. Een nieuw kabinet zal de arbeidskosten verder via lagere belastingen moeten verlagen. “Zo krijg je meer werk voor mensen met een lage opleiding zonder hun minimumloon te verlagen. Bovendien kan een algemene verlaging van belastingen of premies de koopkracht ondersteunen”, aldus Kok.
Het PvdA-congres sprak zich ervoor uit dat het koopkrachtverlies, dat mensen die langdurig op een uitkering zijn aangewezen de afgelopen jaren hebben geleden (zo'n 15 procent), geleidelijk wordt hersteld.
Het congres nam nagenoeg ongewijzigd drie rapporten aan over het buitenlands beleid, de AOW en de sociale zekerheid. Zij zullen de basis moeten vormen van het PvdA-verkiezingsprogramma over deze onderwerpen voor volgend jaar.
- Meer nieuws over het PvdA-congres: pagina 4
- Zie ook het commentaar
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.