*

 
dossier

Archief

Anglicaanse kerkgangers willen kroonprins Charles niet als toekomstig vorst

Door: redactie − 29/08/96, 00:00

Van onze kerkredactie AMSTERDAM - Op dezelfde dag dat in Londen kroonprins Charles en prinses Diana na vijftien jaar huwelijk formeel hun scheiding lieten registreren kwam gisteren Gallup met een representatieve opiniepeiling onder 1000 priesters en 840 actieve leken van de anglicaanse Kerk van Engeland. Daaruit blijkt dat een meerderheid van de kerkgangers vindt dat de prins geen koning dient te worden. Van de totale Engelse bevolking deelt 37 procent dit standpunt.

Uit de peiling komt naar voren dat de Engelse staatskerk forse verdeeldheid in eigen gelederen kan verwachten mocht Charles koning worden, gesteld dat de huidige nauwe band tussen kerk en staat gehandhaafd blijft. Momenteel is iedere Engelse vorst(in) Supreme Governor oftewel hoogste wereldlijke gezagsdrager van de kerk. (Een groeiende meerderheid van de Engelsen stelt die anachronistische situatie ter discussie.)

Een kroonprins die, zoals Charles, publiekelijk overspel heeft toegegeven, valt volgens een meerderheid van actieve leken (54) niet te accepteren als toekomstig hoofd van de staatskerk.

Opvallend feit: slechts een minderheid van alle priesters (40) en bisschoppen (24 procent) deelt dit harde standpunt van de gelovigen. Daarbij moet worden aangetekend dat maar een kwart van de bisschoppen en hulpbisschoppen van de Church of England aan het Gallup-onderzoek, in opdracht van de Protestant Reformation Society gehouden, heeft deelgenomen.

'Onacceptabel'

De gelederen sluiten zich weer bij de vraag of Charles als koning acceptabel is wanneer hij zou hertrouwen (volgens sommige insiders overweegt hij op de wat langere termijn om een tweede huwelijk aan te gaan en wel met zijn ex-minnares Camilla Parker Bowles). 'Onacceptabel' zegt 56 procent van de 'gewone' priesters en 52 procent van de bisschoppen. De tegenstand onder de leken neemt in dit geval alleen maar toe.

Desondanks blijft 71 procent van de actieve leken (mensen die minstens éénmaal per maand naar de kerk gaan) en ruim 60 procent van alle bisschoppen nog steeds voor het systeem waarbij de Engelse koning wereldlijk hoofd van de anglicaanse kerk is. Beide percentages steken scherp af tegen die van de 'gewone' priesters en de totale Engelse bevolking: slechts 49, respectievelijk 48 procent sprak zich volgens Gallup uit voor handhaving van de status quo.

mailIcon print |