*

 
dossier

Archief

Franse telecom in rep en roer

Van onze redactie economie − 28/12/99, 00:00

In navolging van de Duitse is nu ook de Franse telecom-markt in rep en roer. De Franse nummer drie Bouygues Telecom lijkt de volgende prooi die door een telecom-grootmacht zal worden overgenomen. De koersen stijgen daardoor explosief, wat niet zonder gevolgen voor het Nederlandse KPN kan blijven.

De aandelen van Bouygues zijn in een week met 40 procent gestegen, naar 675 euro. Daarmee is het bedrijf inmiddels ruim vier keer zo veel waard als een jaar geleden. Bouygues is van origine een bouwbedrijf en stortte zich pas drie jaar geleden op mobiele telefonie. Dochter Bouygues Telecom is nu na France Telecom en Vivendi-dochter SFR de derde gsm-aanbieder van het land. Wie in Europa een rol wil spelen bij mobiele telecom, kan niet om de Franse markt heen. En aangezien Bouygues daar nog de enige 'vrije' potentiƫle partner is, schiet zijn beurskoers nu als een raket omhoog.

Bouygues heeft een paar weken geleden al een bod van Deutsche Telekom afgeslagen, aldus ingewijden, en is inmiddels ook al benaderd door British Telecom, het Amerikaanse MCI Worldcom en anderen. Bouygues is op de beurs nu 19,5 miljard euro (43 miljard gulden) waard. Wil een bod kans van slagen hebben, dan zal het flink boven dat bedrag moeten uitkomen.

KPN is niet direct betrokken bij deze biedingestrijd, maar kan er wel last van krijgen. Toen KPN twee weken geleden bekend maakte de Duitse nummer drie E-Plus voor 41 miljard gulden over te nemen, liet het Franse Vivendi weten wel met KPN over samenwerking te willen praten. Vivendi is de grootste waterleverancier in Frankrijk maar heeft indirect ook de zeggenschap over SFR, dat na France Telecom de belangrijkste gsm-aanbieder van het land is. Een sterke koersstijging van Bouygues zal ook de prijs die KPN voor SFR moet betalen doen toenemen.

Daar staat voor KPN tegenover dat de eigen beurskoers sinds 1 november nagenoeg is verdubbeld. Als KPN met eigen aandelen kan betalen, is SFR dus nog net zo betaalbaar of onbetaalbaar als voor het uitbarsten van de telecom-koorts in Frankrijk.

mailIcon print |