Van een onzer verslaggeefsters APELDOORN - Twee keer per dag wordt het autistische jongetje Jeroen (7) in een taxibusje van het Medisch kinderhuis in Apeldoorn naar zijn speciale school 'De Ambelt' in Zwolle vervoerd. Volgens zijn moeder, daarin direct gevolgd door de plaatselijke pers, moet het af en toe een hel zijn in dat busje, want Jeroen wordt door de andere kinderen vaak gepest, geslagen, uitgescholden en zelfs geestelijk geïntimideerd.
Voor deze 'verschrikkelijke situatie' wordt al weken een oplossing gezocht, zonder dat er daadwerkelijk ook maar iets aan de situatie is veranderd. Het laatste voorstel is gisteren gedaan door de gemeente, die wettelijk voor dit soort speciale vervoersvoorzieningen verantwoordelijk is. “In de komende weken willen we twee keer per dag iemand laten meerijden om te observeren wat er zich tijdens de rit nou precies allemaal afspeelt. Eigenlijk heeft niemand daar zicht op, dus laten we daar nou mee beginnen”, vertelt wethouder A. Gerritsen van Apeldoorn.
Directeur J. van den Berg van het kindertehuis bevestigt dat niemand ècht weet wat er al rijdend tussen de kinderen gebeurt. Zeker is dat Jeroen het vaak moeilijk heeft, hetgeen Van den Berg ook logisch vindt, omdat de autistische Jeroen noodgedwongen temidden van ZMOK-kinderen moet zitten. Deze bezoeken de ZMOK-school, de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, terwijl Jeroen naar een school voor langdurig zieke kinderen gaat. “Als Apeldoorn nou zelf een ZMOK-school zou hebben, zou het hele probleem niet bestaan”, aldus de directeur.
Maar zover is het nog lang niet, dus moet Jeroen het doen met de ZMOK-kinderen, net zo goed als de ZMOK-kinderen het moeten doen met Jeroen. “Soms lokt Jeroen - ook zijn ouders erkennen dat - met zijn gedrag de pesterijen zelf uit. Wij krijgen hier ook de andere ouders aan de lijn, die op hun beurt weer boos zijn dat hùn zoons als een soort grote boemannen of zelfs misdadigers worden afgeschilderd. De pers is een warm pleitbezorger voor het verhaal van Jeroens moeder, waardoor de andere ouders zich in het nauw gedreven voelen.”
Intussen zijn in de afgelopen maanden al heel wat oplossingen de revue gepasseerd, zonder dat de betrokken partijen tot overeenstemming konden komen. Zo zou Jeroen op de voorbank kunnen zitten, zoals al door diverse medische instanties is geadviseerd. De ouders van Jeroen vinden dit echter te gevaarlijk, zowel voor Jeroen als voor de chauffeur, die dan toch ook maar twee keer per dag naast zo'n moeilijk te voorspellen jongen zou moeten zitten.
De tweede optie was een speciale begeleider voor Jeroen. De gemeente, vertelt wethouder Arnoldussen, bood de ouders aan daarvoor “een extra plek” in het busje beschikbaar te stellen. “Die begeleiding zouden de ouders dan zelf moeten verzorgen, dáár houdt onze verantwoordelijkheid wel op. Maar dat wilden de ouders weer niet, die lieten ons al heel snel weten dat ze dàt niet konden opbrengen.”
Ten derde was er nog het idee van een speciale taxi alleen voor Jeroen, maar dat werd de gemeente veel te duur. “Per jaar zijn we drie miljoen aan dit vervoer kwijt, ook hierin zijn er grenzen.”
Intussen hebben al heel wat instanties zich over de situatie van Jeroen gebogen, zoals het medisch kindertehuis waar hij woont, zijn school te Zwolle, de GGD, de gemeente en het Autisme-team in Gelderland. Gisteren schreven de ouders van Jeroen ook een brief naar de Tweede Kamer, in welk initiatief zij in zoverre door de directie van het kindertehuis gesteund worden, dat ook zij zegt dat er sprake is van een landelijk probleem. “Het vervoer van kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden is niet goed genoeg geregeld. Overal vallen kinderen met bijzondere aandoeningen buiten de boot en het aantal scholen voor speciaal onderwijs is veel te weinig over het land gespreid”, aldus Van den Berg.
De vader en moeder van Jeroen beraden zich nu over het allerlaatste voorstel - een 'observator' in het busje - zoals dat gistermiddag in het college van burgemeester en wethouders van Apeldoorn besproken is. Directeur Van den Berg van het kindertehuis toont zich in een eerste reactie positief. “Ik ben er in dat busje ook nooit bij geweest . . . Het is een heel ingewikkeld probleem, waarover verschillende lezingen bestaan, dus misschien biedt zo'n rapportage uitkomst.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.