Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - In Schiedam is beroering ontstaan over het plan van de gemeente twee monumentale gebouwen te verkopen aan meubelontwerper Jan des Bouvrie.
Het gaat om de oude korenbeurs en de voormalige bibliotheek aan de Korte en Lange Haven in het centrum. Des Bouvrie wil er na een verbouwing toonzalen in vestigen, zoals hij dat deed in het historische Arsenaal-complex in Naarden-Vesting.
B & W zijn voor de komst van Des Bouvrie. Van de toonzalen wordt verwacht dat ze veel bezoekers zullen trekken en dat zou nieuw leven kunnen brengen in de binnenstad, die deels dreigt te verpauperen. De gemeente wil de vraagprijs van de panden niet noemen. Een woordvoerder benadrukt dat de gemeente er veel aan is gelegen Des Bouvrie binnen te halen. Daarom voert burgemeester R. Scheeres zelf, met twee wethouders, de onderhandelingen.
De raad is verdeeld. Een deel van de leden vraagt zich af of verhuren van de historische gebouwen, waarvan er één leegstaat en de ander in gebruik is bij een tafeltennisvereniging, niet verstandiger zou zijn. Voor Des Bouvrie is huren niet bespreekbaar. De gemeente wijst erop dat bij de verkoop 'uiteraard' voorwaarden worden gesteld wat betreft de verbouwing. De buitenkant en ook grote delen van het interieur zullen intact moeten blijven. De gemeente wil niet zeggen wanneer de onderhandelingen worden afgerond. Volgens Des Bouvrie zijn ze in de eindfase.
De lokale historicus Hans van der Sloot meent dat de gemeente in het koopcontract de clausule op moet nemen dat de panden bij overlijden of faillissement van Des Bouvrie terugvallen aan de gemeente. “Over Des Bouvrie maak ik me geen zorgen. In Naarden heeft hij het Arsenaal ook geen geweld aangedaan. Maar je weet niet wie er na hem komt. Er zit een risico in om monumenten over te geven aan de vrije markt.”
Afgezien daarvan moet er in de raad toch een discussie komen over de vraag of de nieuwe bestemming passend is, meent Van der Sloot. “De oude bibliotheek is begin deze eeuw door de sociaal voelende rijke M. C. M. de Groot aan de gemeente geschonken op voorwaarde dat het gebouw een volksopvoedende functie zou krijgen. Dan denk je niet meteen aan meubeltoonzalen.”
Over de korenbeurs, één van de weinige ontwerpen in Nederland van de Italiaanse architect Jan Giudici - zijn andere werden verwoest bij het bombardement op Rotterdam - werd in de jaren '50 bepaald dat het altijd een culturele functie moet vervullen. Sindsdien wordt het gebouw verhuurd aan een tafeltennisclub. Van der Sloot: “De vraag die de raad moet beantwoorden is hoe zwaar deze afspraken moeten wegen.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.