DEN HAAG (ANP) - Spanje steunt niet langer de kandidatuur van premier Lubbers voor het voorzitterschap van de Europese Commissie. De krant El Pais meldde zaterdag uit diplomatieke bronnen dat Spanje er nu naar neigt te kiezen voor de Ier Peter Sutherland, tot nu toe een volstrekte outsider in de race om het voorzitterschap.
De Spaanse premier Felipe Gonzalez was tot voor kort de enige Europese regeringsleider die zich nadrukkelijk voor premier Lubbers had uitgesproken. Maar volgens El Pais is dat nooit een bewuste keuze geweest.
Spaanse diplomaten zeggen dat Sutherland, de man die de Gatt-onderhandelingen over de liberalisering van de wereldhandel tot een goed einde wist te brengen, voor Spanje de beste kandidaat zou zijn. Sutherland is afkomstig uit één van de vier zogeheten cohesielanden die in september 1992 extra bedeeld werden met steun uit de structuurfondsen van de Europese Unie.
Ierland, Spanje, Griekenland en Portugal kregen toen voor de duur van zes jaar een bedrag van 240 miljard gulden om de welvaart in de vier landen op gelijke hoogte te brengen met die van de rijkere EG-partners. Sutherland zou volgens de Spaanse krant in 1999, als in de EU opnieuw wordt onderhandeld over de verdeling van de fondsen, het best de belangen kunnen verdedigen van de vier armere EU-landen.
Het bericht in El Pais is opmerkelijk omdat de krant donderdag nog schreef dat Madrid, Londen en “enkele kleinere hoofdsteden” de kandidatuur van Lubbers steunen. De as Madrid-Londen zou daarbij tegenover de as Bonn-Parijs staan. De verandering in Spaanse houding kan ook te maken hebben met de kandidatuur van Enrique Baron, voormalige voorzitter van het Europees Parlement, voor de post van secretarisgeneraal van de Westeuropese Unie (WEU). Op korte termijn zijn veel hoge internationale functies te vergeven. De keuze van veel EU-landen voor een bepaalde kandidaat voor de Europese Commissie wordt in hoge mate bepaald door het feit of zij in aanmerking komen voor een van de andere functies en of zij daarbij gesteund worden door andere EU-lidstaten.
Met de Spaanse steun voor Sutherland lijken Lubbers' kansen op het voorzitterschap nog kleiner geworden. Vorige week werd duidelijk dat zowel Bonn als Parijs de voorkeur geeft aan de Belgische premier Dehaene. De beslissing valt op de Europese top, die eind deze maand wordt gehouden Corfu.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.