*

 
dossier

Archief

Smit Lloyd eist loonsverlaging van 18 procent

Door: redactie − 25/10/96, 00:00

ROTTERDAM (ANP) - Het Rotterdamse bevoorradingsbedrijf Smit Lloyd wil 18 procent op zijn loonkosten besparen. Alleen dan kan het bedrijf op de Europese markt concurrend blijven werken.

Dit heeft de zeeliedenbond FWZ deze week van de directie van het Rotterdamse rederijconcern te horen gekregen. De bond heeft de CAO-onderhandelingen opgeschort en gaat eerst de leden raadplegen.

Voorzitter E. Sarton van de FWZ stelt dat het personeel van Smit best bereid is om offers te brengen om het bedrijf overeind te houden. “Maar dit gaat te ver.”

Smit Lloyd maakte vorige week bekend dat hij zijn vloot van 49 bevoorradingsschepen voor 240 miljoen gulden heeft verkocht aan het Amerikaanse bedrijf Seacor, dat eveneens is gespecialiseerd in de bevoorrading van installaties op zee. Tegelijkertijd sloot Smit voor drie jaar een contract met Seacor, waardoor de Rotterdamse rederij het management over de Smit Lloyd-vloot in de Noordzee en het Verre Oosten houdt.

Vakbondsman Sarton vindt het niet eerlijk dat het concern bij de bekendmaking van de verkoop net heeft gedaan alsof er geen gevolgen voor de werkgelegenheid zijn. Waar de bezuinigingen op de loonkosten vandaan moeten komen, is hem niet duidelijk.

De directie van Smit heeft wel te verstaan gegeven dat als deze bezuiniging niet wordt gerealiseerd, het management-contract gevaar loopt. Daarbij komt dat met Seacor overeen is gekomen dat als Smit erin slaagt de kasstroom te verbeteren, er de komende jaren nog een bonus te verdienen valt die kan oplopen tot 85 miljoen gulden.

Afgelopen zomer kwam de FWZ ook al met de directie van Smit Lloyd in conflict, toen de rederij de voor een jaar overeengekomen salarisvermindering van 8,33 procent wilde laten doorlopen. De regeling liep 1 april met het verstrijken van de CAO af. Smit Lloyd dreigde toen al zijn activiteiten naar het buitenland te verplaatsen, als het personeel niet opnieuw akkoord ging met de salarisreductie. Nadat de bond met een kort geding had gedreigd, beloofde Smit de 8,3 procent met terugwerkende kracht uit te betalen.

De CAO is van toepassing op de ongeveer 300 werknemers van Smit Lloyd in Nederland.

mailIcon print |