GAZA (AFP, Reuter, AP) - Israël laat volgende week meer dan 1200 Palestijnse gevangenen vrij, onder wie ook verscheidene aanhangers van de fundamentalistische moslimbeweging Hamas. Dat heeft de Palestijnse onderhandelaar Nabil Shaath gezegd. Hamas wijst het vredesproces tussen Israël en de Palestijnen af en heeft zich verantwoordelijk gesteld voor een aantal terreuraanslagen in de joodse staat.
Shaath zei na overleg met de Israëlische minister van justitie, David Libai, “bemoedigd” te zijn dat Israël nu ook aanhangers van Hamas in vrijheid stelt, en anderen die een lange gevangenisstraf moesten uitzitten. Israël heeft enkele Hamas-leden vrijgelaten nadat het op 1 september 1993 een eerste akkoord met de PLO had getekend. Maar het sloot bij latere vrijlatingen van groepen gevangenen leden van Hamas uit, omdat de organisatie de verantwoordelijkheid voor zelfmoordaanslagen in Israël had opgeëist.
Volgens de Israëlische radio zijn er ongeveer 400 Hamas-aanhangers onder de mensen die volgende week vrij komen. Israël heeft de PLO vorig jaar september toegezegd alle 5500 Palestijnse gevangenen vrij te laten. De joodse staat gaf eind vorig jaar al ongeveer duizend gevangenen de vrijheid.
Schadevergoeding
In Israël is verontwaardigd gereageerd op de eis van een hoge PLO-functionaris dat het Palestijnen schadeloos moet stellen, precies zoals Israël eens schadevergoeding ontving voor wat de nazi's in de tweede wereldoorlog de joden hebben aangedaan.
“Israël kreeg miljoenen marken van Duitsland, maar weigert schadevergoeding te geven aan de mensen die hun zonen verloren of hun oog of been moeten missen”, constateerde Freih Abu Medeen, 'minister' van justitie van de Palestijnse Autoriteit. “Als de Israëliërs om schadevergoeding vragen, moeten zij dezelfde regels op anderen toepassen”, aldus de advocaat Abu Medeen.
Israëlische politici verwijten hem dat hij hen aan de nazi's gelijkstelt. Minister Libai zegde een ontmoeting met Abu Medeen af, omdat “de sfeer er niet naar is”.
Het Israëlische parlement overweegt de kwestie van de schadeloosstelling onderdeel te maken van de wetgeving voor de uitvoering van de tweede fase van het autonomie-akkoord. Premier Sjimon Peres wil een commissie vormen die gevallen onderzoekt waarbij omstanders gewond raakten.
Peres heeft de Palestijnen gewaarschuwd vóór maart de clausule in het PLO-handvest te schrappen die oproept tot de vernietiging van de staat Israël. Peres dreigde met stopzetting van het vredesproces, als dit niet gebeurt. Hij zei dat Israël en de PLO in het autonomie-akkoord hebben afgesproken dat de clausule binnen twee maanden na de Palestijnse verkiezingen geschrapt moet zijn. De verkiezingen vinden op 20 januari plaats.
PLO-leider Jasser Arafat heeft moeite een meerderheid te vinden binnen de Palestijnse Nationale Raad - het oude PLO-parlement in ballingschap - die de clausule wil schrappen. Hij is van plan leden van het op 20 januari te kiezen 88 zetels tellende nieuwe parlement het PLO-orgaan binnen te sluizen, om zijn kansen te vergroten de clausule geschrapt te krijgen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.