*

 
dossier

Archief

Soeharto opnieuw kandidaat voor presidentschap Indonesië

Door: redactie − 14/01/98, 00:00

JAKARTA (Reuters, AFP, AP) - De regerende Golkar-partij heeft de Indonesische president Soeharto voorgedragen voor een nieuwe ambtstermijn. Volgens partijvoorzitter Harmoko bestaat er veel steun voor de herverkiezing van de 76-jarige president.

Als Soeharto in maart door de duizend leden tellende Volksvergadering wordt gekozen zal dat zijn zevende ambtstermijn zijn sinds hij in 1967 formeel president werd. Tot dusver was de verkiezing van Soeharto een formaliteit. Er kwamen geen tegenkandidaten aan te pas.

Kleine groepen studenten zijn gisteren in de hoofdstad Jakarta de straat op gegaan om hun steun te betuigen aan oppositieleidster Megawati Soekarnoputri. Megawati had Soeharto zaterdag opgeroepen zich niet voor een nieuwe termijn beschikbaar te stellen als president. De politie keek toe en greep niet in. Elders in de stad betoogde een kleine groep studenten tegen de harde voorwaarden die het Internationaal Monetair Fonds heeft gesteld aan Indonesië.

Het hamsteren van voedsel gaat nog steeds door. De politie kondigde aan hard op te treden. Hamsteraars kunnen van subversie beschuldigd worden. De maximumstraf daarvoor is de doodstraf.

Soeharto is ervan overtuigd dat alleen met harde maatregelen het vertrouwen van beleggers zal terugkeren. Dit zei Lawrence Summers, de Amerikaanse onderminister van financiën, gisteren na een gesprek met Soeharto. “We hadden een zeer goed gesprek”, aldus Summers. Hij was door president Clinton naar Jakarta gestuurd om diens boodschap over te brengen dat economische hervormingen van groot belang zijn om de crisis in het land te bezweren. Soeharto is nu overtuigd van de noodzaak dat de IMF-maatregelen worden uitgevoerd, zei de Amerikaanse onderminister.

- Vervolg op pagina 6

Rust op financiële markten van Indonesië keert wat terug VERVOLG VAN PAGINA 1

De beleggers verloren vorige week alle vertrouwen in Indonesië toen de regering in haar begroting van weinig doortastendheid blijk gaf, en de voorwaarden niet leek te willen uitvoeren, die het IMF heeft gesteld aan een hulppakket ter waarde van 75 miljard gulden.

Maandag was Stanley Fischer, onderdirecteur van het IMF, in Indonesië. Ook hij sprak met Soeharto en liet daarna weten dat er nieuwe, minder harde voorwaarden aan Indonesië worden gesteld. Die krijgen hun beslag bij het bezoek van IMF-topman Michel Camdessus morgen aan Jakarta.

Het blijft een komen en gaan van prominente politieke figuren in de Indonesische hoofdstad. De Singaporese premier Goh Chok Tong kwam gisteren langs en vandaag wordt de Amerikaanse minister van defensie, William Cohen, verwacht.

Al met al heeft de internationale bemoeienis ertoe geleid dat de rust op de financiële markten in het land wat lijkt terug te keren. De roepia bewoog zich gisteren aanvankelijk tussen 8700 en 9300 per dollar om tenslotte te eindigen op 8000/8100 per dollar. Daarmee is het verlies van vorige week goed gemaakt. De koers kelderde toen tot ongeveer 10 000 per dollar. De effectenbeurs van Jakarta sloot ook hoger: ruim 9 procent op 382,14 punt.

De crisis in Azië was gisteren aanleiding voor de Amerikaanse president Clinton om te bellen met premier Hashimoto van Japan. Dat gebeurde kennelijk om Jakarta duidelijk te maken dat zij ernst moet maken met een economisch herstelbeleid.

De twee leiders waren het erover eens dat overeenstemming tussen het IMF en Indonesië van groot belang is voor het herstel van de economieën in Azië. Clinton zei dat dat de economische stabiliteit kan worden hersteld als de landen de noodzakelijke maatregelen treffen.

mailIcon print |